ARCHIWUM WIADOMOŚCI

ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 

Strona główna

 

 

 

  „Cała wioska czyta dzieciom”

23 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie całorocznego projektu pod hasłem „Cała wioska czyta dzieciom”. Celem akcji było zaznajomienie dzieci z dawną i współczesną prozą i poezją, rozbudzenie zamiłowania do czytania książek oraz kształcenie umiejętności słuchania z uwagą i ze zrozumieniem. Przez cały rok szkolny gościliśmy w naszej szkole wielu ludzi, których łączy nie tylko fakt, że mieszkają, pracują  w Wojcieszycach i okolicy, ale to że kochają czytać książki i wiedzą, iż czytanie jest przyjemnością i zarazem wielką wartością. Mieliśmy przyjemność posłuchać pięknych tekstów w wykonaniu: Pani Zofii Świątek, Haliny Łysenko,  Bogusławy Adamczyk, Katarzyny Bogdańskiej, Katarzyny Geremek, Marii i Johna Gilbertów, Tomasza Barana, Roberta Burniaka, Janusza Mielniczuka, Wiesławy Storty – Respondek.

Za co ogromnie dziękujemy. Mamy nadzieję, że udało nam się zgodnie ze słowami poetki Wandy Chotomskiej: „postawić szlaban medialnym śmieciom” i zachęcić dorosłych, aby czytali wspólnie ze swoimi pociechami. Ze zniecierpliwieniem czekamy na kontynuację projektu.

„Z muzyką pod prąd”

23 maja rozpoczęliśmy dzień bardzo muzycznie, bowiem uczestniczyliśmy w koncercie przygotowanym przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej. Tematem spotkania było hasło „Z muzyką pod prąd” . Mieliśmy okazję posłuchać różnych utworów oraz poznać krótką historię muzyki. Po takim poranku możemy powiedzieć, że cały dzień w duszy nam grało, a przy tablicy odpowiadaliśmy śpiewająco.

Udział w konkursie „Kolorowe boiska”

20 maja w naszej szkole panowało wielkie zamieszanie. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły biegali i tańczyli poprzebierani w zabawne, kolorowe stroje. Chociaż panował chaos, to jednak nie było osoby, która nie wiedziałaby, co ma robić.  Powodem tego niecodziennego zachowania był udział w konkursie „Kolorowe Boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”, którego organizatorem jest firma Śnieżka. Projekt polegał na stworzeniu wizytówki filmowej, która miała przede wszystkim przedstawić szkołę i jej uczniów oraz pokazać to, z czego jesteśmy dumni. Udział w kampanii stał się dla nas okazją do wspólnej zabawy i integracji. Mamy również cichą nadzieję na wielką wygraną, którą będzie budowa nowego, szkolnego, boiska.

Zajęcia terenowe w Chromcu

W dniu dzisiejszym, czyli 19 maja 2016 roku wszyscy uczniowie SP w Wojcieszycach uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przez pracowników leśniczówki "Jeleniówka" w Chromcu. Był to projekt polsko - niemiecki, zajęcia prowadzone były przez leśniczych i nauczycieli polskich i niemieckich. Każda grupa uczniów otrzymała mapę według, której poruszała sie po terenie i zaliczała zadania terenowe. Dowiedzieliśmy sie dużo na temat twardości drewna, minerałów występujących na naszych terenach, cyklu rozwojowego płazów, łańcuchów pokarmowych i wielu innych cennych wiadomości. Na koniec mogliśmy zjeść kiełbaski i owoce. Otrzymaliśmy drobne upominki. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie.

Katarzyna Jasińska

Wycieczka do iQlandii

14 maja 2016 o godzinie 7.30 spod szkoły w Wojcieszycach dwa autokary. Znajdowało się w nich łącznie sto osób, byli to rodzice, nauczyciele i uczniowie Tak liczną grupą pojechaliśmy do IQlandi i planetarium w Libercu. Jest to bardzo nowoczesne centrum nauki z planetarium 3D. Znajdują sie tam setki oryginalnych eksponatów. Jest to świat techniki i nauki, który nas wszystkich oczarował i zachwycił. Widzieliśmy tam taniec błyskawic, ognistą burzę i trzęsienie ziemi. Spotkaliśmy również pierwszego i jedynego humanoidalnego robota i przeżyliśmy prawdziwy trening kosmonauty. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje ludzkie ciało i otaczający nas świat. Muzeum to jest odpowiedzią na wszystkie nasze pytania oraz wielką przygodą. 

Następnie pojechaliśmy do  McDonald's znajdującego sie nie daleko. Każdy z uczniów dostał zestaw Happy Meal oraz loda. Po zjedzeniu posiłku, pojechaliśmy na drobne zakupy do małego marketu, gdzie zaopatrzyliśmy się w pyszną Studencką czekoladęJ.

Do Wojcieszyc wróciliśmy zmęczeni, ale  bardzo szczęśliwi.

Bardzo mi się podobała ta wycieczka i chciałabym tam pojechać z moimi rodzicami. Wszystkim polecam to niesamowite miejsca.

Zuzanna Kisiel, klasa 6

Warsztaty profilaktyczne

28 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach pt. „Czy dokuczanie jest przemocą?” i „Zgrana klasa”. Ich celem było uświadomienie dzieciom, że dokuczanie przybiera różne formy, od drażnienia do fizycznej przemocy oraz jakie są konsekwencje zachowań przemocowych.

Natomiast uczniowie klas IV-VI poznawali zagrożenia, jakie niesie ze sobą zbyt częste, bezrefleksyjne używanie telefonów komórkowych. 

Druga godzina warsztatów obywała się pod hasłem „Konflikt – problem okresu młodzieńczego”.  Omówione zostały między innymi takie kwestie jak: brak kontroli nad negatywnymi emocjami oraz podatność na presję grupy rówieśniczej. Dzieci poznały również zasady i metody konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Tego typu warsztaty są dla nas bardzo cenne, ponieważ nie tylko wspierają pracę wychowawczą nauczycieli, ale mamy nadzieję, że dzięki nim nasi podopieczni staną się dojrzałymi i odpowiedzialnymi za siebie ludźmi.

 

Ruch to zdrowie!

Każdy z przedszkolaków wie, że powinno ruszać się! Ruch to zdrowie – tego ukryć nie da się, więc ćwiczymy i biegamy, ile tylko mamy pary! Tu fikołek, tam podskoki i przeskoczę płot wysoki! Chętnie też poćwiczę w parze i im wszystkim coś pokaże! Mam ja siłę niebywałą i odwagę też niemałą.  Chcę być zdrowy i wytrwały, chociaż jestem jeszcze mały.  Ruch to zdrowia jest podstawa, więc to dla mnie ważna sprawa. Mam ja radę dla każdego: dużo ruchu mój kolego!

Tworzę, więc jestem!

Nasze przedszkolaki z pasją rozwijają swoje dziecięce zainteresowania i zdolności artystyczne. Chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych, gdzie mają szansę wykazać się pomysłowością i zmysłem artystycznym. 

Każde dziecko jest wielkim artystą! Nie straszne im brudne ręce od farby, czy też od masy solnej, nie wspominając o plastelinie. Nie lękają się, gdy klej niecący ubrudzi im paluszki. O nie! Nasze przedszkolaki dziarsko dają upust swym emocjom na kartkach papieru.

A jakie konstrukcje wnosimy! Mamy różne klocki: drewniane, plastikowe, ażurowe, duże, małe, kolorowe  i z nich wszystkich tworzymy wspaniałe budowle. Nie jeden dorosły z zazdrością spoglądnie na nasze architektoniczne dzieła.   

Tym się możemy pochwalić – nasze osiągnięcia!

W  naszej szkole są uczniowie, którzy mogą powiedzieć, że był to dla nich bardzo pracowity i obfitujący w liczne sukcesy rok. Należą do nich Kacper Ledzion, laureat Konkursu Olimpus z matematyki.

Z kolei 26 kwietnia przedstawiciele klasy szóstej Paweł Sopinka, Kacper Ledzion, Mateusz Sopinka zajęli drugie miejsce w konkursie matematycznym organizowanym przez gimnazjum przy Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach.

Drugim miejscem w ogólnopolskim konkursie literackim „Śladami Jana Pawła II po Polsce” może się również pochwalić Wiktoria Witko z klasy piątej.  Uczennica jest autorką wiersza pt. „Jan Paweł II”.

Konkurs Matematyczny

W dniu dzisiejszym, tj. 26 kwietnia przedstawiciele klasy szóstej Paweł Sopinka, Mateusz Sopinka, Kacper Ledzion brali udział w Konkursie Matematycznym organizowanym przez gimnazjum przy Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z 9 szkół podstawowych min. z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby i naszej gminy, czyli SP z Kopańca, SP z Barcinka, SP z Wojcieszyc. Uczniowie pracowali w grupach - rozwiązywali test zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Następnie oczekując na wyniki uczestniczyli w warsztatach technicznych. Wygraliśmy dla szkoły II miejsce po dogrywce ze SP nr 6 z Jeleniej Góry. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

nauczyciel matematyki Katarzyna Jasińska

Dzień Ziemi

 

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. W naszej szkole uroczystość ta odbyła się  25 kwietnia.  Uczniowie  z klas 4 - 6 przygotowali prezentacje związane z najpiękniejszymi miejscami na naszej planecie, podczas których dowiedzieliśmy się, jakie nasza planeta ma dla nas dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Mogliśmy obejrzeć również krótkie przedstawienie o tematyce ekologicznej. Całe spotkanie podsumowano krótką prelekcją, która przypomniała nam, że w naszym „sąsiedztwie” znajdują się cudowne parki narodowe i powinniśmy robić wszystko, aby dbać o znajdującą się w nich przyrodę.

 

GMINNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY KLAS IV- VI

20 kwietnia 2016r. w Szkole  Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach, odbył się Gminny Konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z trzech gminnych szkół.

W komisji zasiadali: Pani Ewelina Maciuszonek - przedstawiciel organu prowadzącego, Pan Stanisław Gmyrek- prezes Koła Łowieckiego w Chromcu, oraz nauczyciele przyrody z trzech szkół gminnych.

WYNIKI:

INDYWIDUALNIE:

Klasa IV:

1 miejsce - Marcinek Karol- SP Barcinek

2 miejsce - Świątek Igor- SP Wojcieszyce

3 miejsce - Sawicki Ignacy- SP Kopaniec

Klasa V:

 1 miejsce - Jaros Filip- SP Wojcieszyce

2 miejsce - Dudek Igor- SP Barcinek

3 miejsce - Gasperowicz Maksymilian- SP Wojcieszyce

Klasa VI:

1 miejsce - Sopinka Paweł- SP Wojcieszyce

2 miejsce - Uchman Jakub- SP Wojcieszyce

2 miejsce - Dulat Magdalena- SP Kopaniec

 

GRUPOWO:

1 miejsce - SP Wojcieszyce

2 miejsce - SP Barcinek

3 miejsce - SP Kopaniec

 

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Stara Kamienica, oraz podarunki od Pana Stanisława Gmyrka. Ponadto na uczniów i komisję czekał poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach.

 

 Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy I

 

Sportowcy w naszej szkole

 

22.03.2016 r. naszą szkołę odwiedzili sprinterzy biegający na dystansie czterystu metrów. Przyjechało do nas trzech zawodników: Jakub Krzewica, Marcin , Łukasz Krawczuk i trener Józef Lisowski.

Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która ukazywała m.in. zdjęcia biegaczy. Panowie odpowiadali na wszystkie pytania zadawane przez uczniów. Mówili o swoich treningach, posiłkach, podróżach, zawodach, o swoim życiu prywatnym, opowiadali o tym, jak zaczęła się ich kariera oraz o zdobytych medalach. Dowiedzieliśmy się, że codzienne treningi zajmują około pięciu godzin, a ich każdy posiłek dopasowany jest do rodzaju ćwiczeń. Sportowcy mówili o tym, że gdy wyjeżdżają na dwa tygodnie, zostawiają swoje rodziny, lecz wszyscy się już do tego przyzwyczaili.

Kariery naszych reprezentantów zaczęły się mniej więcej w gimnazjum. Każdy z panów ma swoje medale, a jeden z nich pokazał nam nawet kilka ze swojej kolekcji. To spotkanie uświadomiło nam, że aby nasze marzenia się spełniły, musimy dużo i ciężko pracować.   

Alicja Kowalik, klasa 6

 

 

Wielkanocne klimaty w MDK

22 marca b.r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod nazwą "Symbole i Zwyczaje Wielkanocne" "Kartka Świąteczna". Do siedziby organizatora nadesłano 161 prac plastycznych z 18 przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych miasta i powiatu jeleniogórskiego. Komisja konkursowa biorąc pod uwagę zgodność z regulaminem, pomysłowość, estetykę, samodzielność oraz ciekawą interpretację tematu nagrodziła autorów najciekawszych prac poświęconych tradycji i zwyczajom związanym ze Świętami Wielkanocnymi. Wśród laureatów znaleźli się między innymi: uczniowie i wychowankowie z placówek jeleniogórskich: Miejskiego Przedszkola nr 27 "Okrąglaczek", Szkoły Podstawowej Nr 7, 8, 10, 11, Gimnazjum Nr 4 oraz MDK. Z terenu powiatu nagrodami i wyróżnieniami uhonorowano: Przedszkole Publiczne w Podgórzynie, szkoły podstawowe: Nr 1 i Nr 3 w Kowarach, w Sosnówce, w Wojcieszycach Julia Tomaszkiewicz kl. II  a także Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kowarach i Publiczne Gimnazjum w Starej Kamienicy.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

http://jg24.pl

Wielkanocne poszukiwanie jaj”

19 marca, w sobotę w świetlicy wiejskiej odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Wielkanocne poszukiwanie jaj”. Został on zorganizowany  przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Wsi oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Wojcieszycach.

Jak  co roku pogoda spłatała nam figle, ale nie przeszkodziło to w doskonałej zabawie.

I tym razem nie zabrakło ciepłej, rodzinnej atmosfery, której dodatkowo sprzyjał zapach doskonałego żurku i wyśmienitych domowych wypieków. Dodatkowo można było zaopatrzyć się w przepiękne, ręcznie robione dekoracje świąteczne. Podczas spotkania podziwiać można było również występy naszych uczniów, zarówno młodszych jak i starszych, którzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w krótkich scenkach mówiących o przybyciu wiosny.

Z kolei uśmiech na twarzach zgromadzonych gości wywołały parada wiosennych kapeluszy przygotowanych przez uczniów i ich rodziców oraz sportowe potyczki rodzinne, które dodatkowo podgrzały atmosferę. 

Nasi uczniowie wzięli także udział w nietypowym poszukiwaniu jaj, za które zostali obdarowani  drobnymi upominkami.

Za przybycie i udział w imprezie wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku.

Rekolekcje w szkole

14-15 marca to dni , w których w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ksiądz dr hab. Cezary Smuniewski . Były to niezwykłe chwile, bo pomogły się nam lepiej przygotować do nadchodzących świąt Wielkanocnych. Ze szczególną sympatią będziemy wspominać ostatni dzień nauk rekolekcyjnych, ponieważ po spowiedzi i mszy świętej czekała na nas niezwykła niespodzianka, którą przygotował dla nas nasz ks. proboszcz Tomasz Baran, a mianowicie mogliśmy się cieszyć z pysznego, ciepłego kakao, które pozwoliło nam zachować pogodę ducha w tym deszczowym i zimnym dniu. Dziękujemy!

Gminny Konkurs Matematyczny 14 marca 2016

 

Uczniowie klas IV-VI: Igor Świątek, Hubert Sztac, Filip Jaros, Marcelina Jabłońska, Paweł Sopinka, Kacper Ledzion  (zwycięzcy konkursu szkolnego) brali udział w Gminnym Konkursie Matematycznym, który odbył się 14 marca 2016 Szkole Podstawowej w Barcinku. Przez godzinę zegarową uczniowie rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych.

Jako szkoła zdobyliśmy II miejsce, natomiast indywidualnie z klasy IV Igor Świątek zdobył III miejsce, z klasy V Filip Jaros I miejsce, z klasy VI Paweł Sopinka II miejsce.

Uczniowie otrzymali dyplomy pamiątkowe i nagrody książkowe, natomiast pozostali dyplomy za udział.

Katarzyna Jasińska

 

WYNIKI KLASYFIKACJI  – I semestr 2015/2016

Oddziały przedszkolne

3-4 latki - liczba dzieci18 w tym 10 dziewcząt i 8 chłopców

- frekwencja – 70,70%

5-6 latki - liczba dzieci16 w tym 5 dziewcząt i 11 chłopców

- frekwencja – 83,42%

Razem frekwencja w oddziałach przedszkolnych wyniosła 77,06%

 

Klasy I-III

Nauczyciele uczący w klasach I-III – edukacji wczesnoszkolnej sporządzili 37 ocen opisowych biorąc pod uwagę  wszystkie rodzaje edukacji jak również zachowanie uczniów.  Jeden uczeń z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym objęty był nauczaniem indywidualnym (kl.I).

Frekwencja w klasach I-III wyniosła 92,62%

 

Klasy IV-VI- uczniowie wyróżnieni:

1. Świątek Igor – średnia ocen 5,09 i wzorowe zachowanie- kl. IV

2. Sztac Hubert – średnia ocen 5,09 i bardzo dobre zachowanie – kl. IV

3. Jaros Filip – średnia ocen 5,0 i wzorowe zachowanie – kl. V

4. Wantuch Amelia- średnia ocen 4,82 i bardzo dobre zachowanie – kl. V

5. Ledzion Kacper– średnia ocen 5,36 i wzorowe zachowanie- kl. VI

6. Sopinka Paweł – średnia ocen 5,27 i wzorowe zachowanie – kl. VI

7. Sopinka Mateusz – średnia ocen 5,09 i wzorowe zachowanie – kl. VI

Najwyższą średnią w szkole uzyskał uczeń klasy VI  Ledzion Kacper – 5,27.

Frekwencja klas IV-VI wyniosła 94,60%

· Razem frekwencja w szkole za I semestr wyniosła 93,63% i w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła (była 92,56%).

· Średnia szkoły wyniosła 4,08 (wzrosła w stosunku do roku ubiegłego kiedy średnia wynosiła 3,96)

W dniu 22 stycznia 2016 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej powołanej przez dyrektora MDK w Jeleniej Górze, nadesłane na Powiatowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci
i Młodzieży „SPORTY ZIMOWE”

Na konkurs wpłynęło 228 prac z 19 przedszkoli, szkół, placówek oświatowych i osób

indywidualnych. Komisja biorąc pod uwagę: zgodność z regulaminem, estetykę, samodzielność oraz ciekawą interpretację tematu, wyobraźnię, pomysłowość i wrażliwość młodych artystów postanowiła nagrodzić i wyróżnić w poszczególnych grupach wiekowych.

Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły Julia Tomaszkiewicz kl. II oraz Szymon Adamczyk kl. III

Laureatom składamy serdeczne gratulacje.

             

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA oraz BAL KARNAWAŁOWY

22 stycznia, w piątek, w świetlicy wiejskiej w Wojcieszycach odbył się Bal Karnawałowy połączony z obchodami Dnia Babci i Dziadka.

W imprezie uczestniczyły dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych, dzieci z klas 1-3, Panie Wychowawczynie, oraz zaproszeni Goście, nasze Babcie i Dziadkowie. Dzieci był przebrane w stroje karnawałowe, zaś Babcie i Dziadkowie odświętnie ubrani.

Pod opieką wychowawców, dzieci przedstawiły bardzo ciekawy program artystyczny przeplatany piosenkami z czasów młodości naszych Babć i Dziadków. Wspólnie śpiewaliśmy „Ja mam dwadzieścia lat, Ty masz dwadzieścia lat“, „Rudy, rudy rydz“ czy „Cała sala śpiewa z nami“. Czuliśmy się wszyscy tak samo młodzi i szczęśliwi. Nasi Goście byli wzruszeni i radośni. Występ każdego z dzieci był nagradzany gromkimi brawami. Dziękowaliśmy Babciom i Dziadkom za ich czas, opiekę i miłość. Dziękowaliśmy, że wychowali naszych rodziców, a teraz pomagają im wychowywać nas. Wspominaliśmy ich młodość, czas gdy się poznali i zakochali. Po występach wręczyliśmy dziadkom przygotowane własnoręcznie, prezenty.

A potem już wspólnie tańczyliśmy, bawiliśmy się przy muzyce pod opieką Pani Animatorki i  pogryzaliśmy przygotowane przekąski.

To był bardzo miły, wspólnie spędzony czas, za który dziękujemy Organizatorom i Uczestnikom.

 Szymon Adamczyk, klasa III

                                                                   

Jasełka przedszkolaków i koncert świąteczny 

 

Dnia 22.12.2015 roku, dzieci z naszego przedszkola pięknym występem jasełkowym wprowadziły swoich bliskich i dzieci szkolne w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Katarzyna Geremek. Wśród urokliwej scenerii dzieci z wielkim zaangażowaniem i oddaniem zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Panujący na scenie nastrój udzielił się wszystkim obecnym na widowni. Śpiewanie pastorałek i kolęd dostarczyło niezapomnianych wzruszeń i emocji. Dzieci swoim profesjonalizmem zaskoczyły wszystkich. Na zakończenie usłyszały ogrom podziękowań i gratulacji za piękny występ.

Po jasełkach dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych wysłuchały koncertu bożonarodzeniowego w wykonaniu muzyków Filharmonii Dolnośląskiej.

Jasełka i kiermasz świąteczny

W poniedziałek, 21 grudnia uczniowie naszej szkoły przedstawili bożonarodzeniowe Jasełka. Młodzi artyści pokazali nam, co powinno być istotą przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość ta przypomniała, że Bóg jest w każdym człowieku, a w czasie świąt rodzi się w nas na nowo i powinniśmy umieć otworzyć dla niego swoje serca. Piękna scenografia, kostiumy, kolędy wprowadziły nas w magiczny czas najpiękniejszych w roku świąt.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w tym dniu odbył się również kiermasz świąteczny. W błogiej atmosferze można było zaopatrzyć się w przepiękne, ręcznie robione dekoracje oraz zakosztować wyśmienitych, domowych wypieków.

Dodatkowo w tym roku mieliśmy przyjemność obejrzeć wspaniałą świąteczną baśń pt. „Świąt naprawianie”, do której scenariusz napisała mama jednej z uczennic klasy piątej, pani Marta Sas-Witko. W przedstawieniu wzięli udział rodzice naszych podopiecznych. Wspaniała historia opowiadała o niesfornej Zuzi, która o mały włos zniszczyłaby Boże Narodzenie wszystkim dzieciom na świecie. Na szczęście dziewczynka w porę się opamiętała i zmieniła swoje złe zachowanie, dzięki czemu Mikołaj odzyskał wiarę w sens swojej pracy.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili tego dnia.

 

Do teatru…

10 grudnia mogliśmy oglądać w jeleniogórskim teatrze im. C. K. Norwida spektakl pt. „Scrooge. Opowieść wigilijna o Duchu”, który jest adaptacją jednego z najpopularniejszych dzieł Dickensa. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Ukazywało magię Świąt Bożego Narodzenia, dzięki której wszystko staje się możliwe, a dobro zawsze zwycięża.

W dniach 20 i 23 listopada 2015 r. odbył się Gminny Festiwal Zdrowej Żywności „Śniadanie daje moc”.  W tym roku organizatorem imprezy była nasza szkoła. Dzięki pomocy rodziców udało się nam przygotować smaczne i zdrowe śniadanie dla wszystkich przedszkolaków oraz gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Podczas Festiwalu mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy szefa kuchni – w tej roli gościnnie wystąpił Pan Ireneusz Szanter, który wraz z pomocnikami przygotował przepyszną sałatkę owocową. Tak smaczna przekąska nie powstałaby bez pomocy Pani Gruszki – Ewy Płyta oraz uczniów (wolontariuszy) z klasy III: Oli Mieczkowskiej, Martyny Runiewicz, Szymona Adamczyk i Karoliny Kowalik.

Dzieci z przedszkoli: Stara Kamienica, Kopaniec i Wojcieszyc przygotowały cudowne występy artystyczne. Nie obyło się bez warzywno-owocowych piosenek i wierszy recytowanych z wielkim zaangażowaniem przez milusińskich.  Za te prezentacje wszystkie placówki otrzymały kosze pełne smakowitych i jednocześnie zdrowych produktów.

W ramach Festiwalu Zdrowej Żywności odbył się konkurs plastyczny pt. „Marchewka i spółka”. Spośród wielu kolorowych prac jury wyłoniło 6 zwycięzców i wielu wyróżnionych. Osoby nagrodzone to:

Grupa 3/4 latki:

I miejsce: Iwo Gazda – SP Wojcieszyce

II miejsce: Marcelina Szychowska – Gminne Przedszkole w Starej Kamienicy

III miejsce: Julia Kopcik – SP Wojcieszyce

 

Grupa 5/6 latków:

I miejsce: Julian Szybajło – SP Wojcieszyce

II miejsce: Zuzanna Kwaczyńska – SP Kopaniec

III miejsce: Aleksandra Sopinka – SP Wojcieszyce

Wszystkim autorom prac gratulujemy oraz zachęcamy do dalszej działalności artystycznej i rozwijania swojego talentu.

Starsi uczestnicy imprezy natomiast mogli podziwiać występ zespołu teatralnego pod nazwą Grupa T. Aktorzy w zabawny sposób pokazali uczniom, że zdrowy sposób odżywiania wcale nie musi być nudny. Przedstawienie pt. „Mniam, mniam” uświadomiło młodym odbiorcom, czym jest zdrowe jedzenie oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania się.

Wielkie czytanie

Stawiamy szlaban medialnym śmieciom,

pora na książki – czytajmy dzieciom!

A my od siebie dwa słowa wplećmy:

fajnie, jak starsi czytają z dziećmi!...”

Wierszyk autorstwa pani Wandy Chotomskiej to motto naszej akcji zachęcającej dzieci i ich rodziców do czytania książek. „ Cała wioska czyta dzieciom” – pod takim hasłem raz w miesiącu znani mieszkańcy Wojcieszyc i przyjaciele naszej wsi, będą czytać dzieciom fragmenty swoich ulubionych w dzieciństwie książek. Pierwsze wielkie czytanie odbyło się 28.10. 2015 roku.  Gośćmi były pani Zofia Świątek – wójt gminy Stara Kamienica i  pani katarzyna Geremek – dyrektor naszej szkoły. Pani wójt przeczytała fragment książki „Ania z Zielonego Wzgórza” - L.M. Montgomery, a pani dyrektor pierwszy rozdział książki autorstwa M. Krüger „Karolcia”. Dla wszystkich było to wielkie przeżycie. Pani wójt powiedziała, że nawet przed spotkaniem z panią minister nie denerwowała się tak bardzo, jak teraz. Zupełnie niepotrzebnie, bo dzieci słuchały z wielka uwagą.

Na kolejne czytanie zapraszamy w listopadzie. Kto będzie gościem, o czym nam poczyta i jaką historię związana z książką opowie? To jeszcze tajemnica.

Danuta Krysińska i Beata Kuźniar

Na góralską nutę  27.10.2015

Od wielu lat częstymi gośćmi w naszej szkole są muzycy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Lekcje muzyki w ich wykonaniu są zawsze bardzo ciekawe i ogromnie podobają się dzieciom. Dzisiaj mogliśmy wysłuchać wyjątkowych muzyków. Górale z kapeli ludowej Jetelinka przyjechali do nas z Jaworzynki położonej u zbiegu granic Polski, Czech i Słowacji. Grali, śpiewali i tańczyli. Opowiadali o swoim regionie, o tradycjach i zwyczajach związanych z wypasem owiec; o tym, z czego powstają góralskie instrumenty muzyczne. Dzieci nie tylko słuchały, na niektórych instrumentach mogły zagrać, co nie było łatwym zadaniem. Wspólnie zaśpiewaliśmy ludową przyśpiewkę o pewnej Zuzi, która za kuźnią spotykała się z synem kowala. To była niezwykła lekcja umuzykalniająca. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie w marcu przyszłego roku.

Miejski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „MOJA PASJA”

W dniu 25 września 2015 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej powołanej przez dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze.

Na konkurs wpłynęło 208 prac z 15 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Z naszej szkoły wysłaliśmy 18 prac, wykonanych przez uczniów klas I-VI

Komisja po długich obradach biorąc pod uwagę: zgodność z regulaminem, estetykę, samodzielność oraz ciekawą interpretację tematu, wyobraźnię, pomysłowość i wrażliwość młodych artystów postanowiła nagrodzić i wyróżnić w poszczególnych grupach wiekowych następujących autorów:

- w kategorii 7-9 lat nagrodę zdobyła:

Maja Domagała uczennica klasy II, która wykonała pracę „Konik”

- w kategorii 10-12 lat nagrody zdobyli:

Marcelina Jabłońska uczennica klasy V, która wykonała pracę „Skaczę w obłokach”,

oraz uczeń klasy VI Paweł Sopinka za pracę „Wirtualny Świat”

Laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie www.mdkjelonek.pl

                                       

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze ogłosił wyniki konkursu plastycznego „Śniło mi się że…”.

Wysłaliśmy 19 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi przez uczniów klas I - VI naszej szkoły.

Komisja konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia:

Szymon Adamczyk uczeń klasy III zdobył wyróżnienie w kategorii 9-11 lat.

Gratulujemy Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów

 

Niezwykły gość -  19.10.2015

Był dzisiaj u nas niezwykły gość – pan Adam Spolnik, który na co dzień pracuje w Centrum Informacji Turystycznej w Starej Kamienicy i dba o to, aby wszyscy wiedzieli co ciekawego dzieje się w naszej gminie, a w wolnych chwilach rzeźbi w drewnie, maluje i fotografuje.

Pan Adam opowiadał nam o swoich rzeźbach, pokazywał narzędzia, którymi się posługuje

i zademonstrował, w jaki sposób się to robi. My też przez chwilę byliśmy rzeźbiarzami.

Co prawda mieliśmy tylko noże i pachnące mydełka, ale i tak udało się wyrzeźbić piękne biedronki. Nie było łatwo. Oto efekty naszej pracy

Danuta Krysińska, Beata Kuźniar

 

Na leśnych ścieżkach 

Dnia 17.10.2015  uczniowie klasy II i III odwiedzili Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści pana

Leszka Skrętkowicza o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak człowiek pomaga im tę zimę przetrwać, a potem poszliśmy na wycieczkę do lasu. Zobaczyliśmy paśnik

i lizawkę. Widzieliśmy spałowane przez sarny i jelenie drzewa. Oglądaliśmy  wykutą przez dzięcioła dziuplę, w której być może zamieszka malutka orzesznica, albo wiewiórka schowa zimowe zapasy. Było bardzo ciekawie i z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

Beata Kuźniar, Paulina Domagała

Dnia 14.10.2015 r. w szkole podstawowej w Wojcieszycach odbył się Dzień Edukacji Narodowej, który połączony był z Dniem Papieskim. Na początku wszystkie klasy razem z nauczycielami i panią dyrektor poszły do kościoła na mszę, po której na sali gimnastycznej odbyły się występy uczniów. W trakcie uroczystości miało również miejsce pasowanie uczniów klasy pierwszej. Po całej imprezie nasi mali pierwszoklasiści mieli poczęstunek, a reszta klas po rozdaniu symbolicznych podarunków nauczycielom, posprzątała salę gimnastyczną. Tak oto zakończyła się ważna dla życia szkoły uroczystość.

Wycieczka klasy IV - „Ostrzyca”

W dniu dzisiejszym, czyli 13 października uczniowie  klasy IV byli na kilkugodzinnej wycieczce. Zwiedzanie i edukację przyrodniczo – historyczną rozpoczęliśmy od wyprawy na wygasły wulkan „Ostrzyca” lub „Fudżijama”, który znajduje się na wysokości 512 m n.p.m. Aby wejść na jego szczyt musieliśmy pokonać 530 bazaltowych schodów. Naszym przewodnikiem był pan leśniczy z Bełczyny, który opowiadał nam również o tutejszych lasach. Po zejściu z wulkanu piekliśmy kiełbaski na ognisku przygotowanym przez dziadka i tatę Oskara. Kolejnymi punktami  wycieczki były ruiny średniowiecznego zamku we Wleniu oraz zapora w Pilichowicach. Do szkoły wróciliśmy około godz.15 zmęczeni, ale zadowoleni. Na wycieczkę mogliśmy pojechać dzięki rodzicom Oskara i Julii, którzy wozili nas swoimi samochodami. Już zaplanowaliśmy kolejną wycieczkę.   

Wychowawca – Katarzyna Jasińska

  Dnia 8 października 2015 roku przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z laureatami konkursu plastycznego „Moje domowe zwierzątko" wybrali się do schroniska dla zwierząt w Jeleniej Górze. Pogoda nam nie sprzyjała, ponieważ cały czas padało, ale to żadna przeszkoda. Zabraliśmy ze sobą całą karmę, jaką udało nam się zebrać w szkole. Na miejscu właściciel schroniska opowiedział nam, jakie zwierzęta do nich trafiają. Następnie jeden z pracowników oprowadził nas po schronisku. Widzieliśmy wszystkie psy i parę kotków.

Poznaliśmy również ich historię. Dowiedzieliśmy się, że niektóre z nich uciekały, straciły dom lub były bite przez właścicieli. Znaleźliśmy także naszego Rabarbara. Psów było bardzo dużo. Niektóre odważne, inne strachliwe. Był jeden przypominający lwa. Wycieczka była udana i nie zajęła dużo czasu.

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni.

Święto pieczonego ziemniaka

„ Kartofle z ogniska, kartofle gorące,

najlepsze ze wszystkich kartofli pod słońcem,

no, komu tam jeszcze, no, komu tam, komu,

bo takich kartofli nie dadzą ci w domu!”

Piosenką autorstwa Wandy Chotomskiej i Mariusza Matuszewskiego „Kartofle z ogniska” powitaliśmy jesień. Impreza, którą współorganizują: Rada Rodziców, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły odbyła się po raz drugi. W tym roku jednak mieliśmy piękną słoneczną pogodę.

 Zabawa plenerowa udała się znakomicie. Uczniowie klas I – III śpiewali piosenki i mówili wiersze o jesieni; czwartoklasiści przedstawili krótką historię ziemniaka, a w wykonaniu piątaków obejrzeliśmy kulinarny skecz autorstwa jednego z rodziców - pani Marty Sas – Witko. Uczniowie klasy szóstej przygotowali stoliki z darami jesieni i każdy mógł z owoców, warzyw, kolorowych liści i wstążek, wykonać jesiennego cudaka. Odbyły się wyścigi w workach oraz  konkursy na najdłuższą obierkę i obieranie ziemniaków na czas. Miała miejsce parasolada, czyli pokaz fantazyjnie ozdobionych parasoli rodzinnych.

Najlepsze rodzinne parasole wykonali:

I miejsce - Rodzina Huberta Koprowskiego – 5/6 latek

II miejsce - Rodzina Oliwki Makuchowskiej - kl. II i Oskara Żyły – 3/4latek

III miejsce- Rodzina Gabrysia Sadło – 5/6 latek

III miejsce - Rodzina Bartka Dwojaka – 5/6 latek

III miejsce - Rodzina Julki Kwiatkowskiej – kl. I

Razem w konkursie wzięło udział 21 rodzinnych parasolek, pozostałe były również urokliwe dlatego też zostały wyróżnione.

Oczywiście, nie ma święta pieczonego ziemniaka bez degustacji ziemniaków z ogniska. Ale nie tylko w takiej postaci pojawiły się tego dnia kartofle. Rodzice i nauczyciele przygotowali: kopytka, pierogi ruskie, kluski śląskie, kartacze, knedle z truskawkami, placki ziemniaczane, kartoflankę, ziemniaki w mundurkach, tartę ziemniaczaną, zapiekanki i sałatki z kartoflem w roli głównej. Były też ciasta i babeczki, już bez ziemniaków, ale i tak pyszne.

Atrakcją imprezy był przyjazd strażaków z OSP w Sobieszowie. Dzieci mogły porozmawiać ze strażakami, wejść do wozu strażackiego, obejrzeć sprzęt do gaszenia pożarów. Tego dnia w szkole gościliśmy również policjantów z Komendy Miejskiej w Jeleniej Górze, którzy przeprowadzili dla uczniów warsztaty profilaktyczne. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-III dowiedzieli się jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz organizować sobie ciekawą zabawę, natomiast dla uczniów klas IV-VI  poruszono nieco poważniejsze tematy, a mianowicie – profilaktyka uzależnień oraz postępowanie wobec ucznia podejrzanego o czyn karalny.

„Bezpieczna droga do szkoły”

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z dzielnicowymi w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” we wrześniu br. wzięli udział w zajęciach teoretyczno praktycznych. Pojawili się w szkołach podstawowych , między innymi w Szkole Podstawowej nr 2, 6 w SP w Wojcieszycach oraz w Miejskim Przedszkolu nr 10 i Przedszkolu nr 11 w Jeleniej Górze.

Policjanci zajęcia przygotowali w oparciu o realizowane przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze Programy Rządowe pn. ,,Razem Bezpieczniej” i ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła”, Programy Krajowe, Programy i działania własne KMP w Jeleniej Górze, pn. ,,Przedszkolak pod parasolem Policji” i ,,Nie daj się uzależnieniom i wszelkim zagrożeniom”, „Pozory mylą, dowód nie”, w tym panel szkoleniowy pn. ,,BEZPIECZNA DROGA DO I ZE SZKOŁY”, inne.
Po przywitaniu dzieci, na wstępie zajęć przedstawiono rolę i zadania policjanta, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicowego w życiu dziecka i funkcjonowania rodziny oraz zadania maskotki policyjnej – Policji dolnośląskiej ,,Komisarza Lwa”.
Następnie, w części teoretycznej policjanci omówili ,,bezpieczne zachowanie”:
* w szkole (bez stosowania przemocy, właściwego zachowania, w tym zasad korzystania z telefonu komórkowego, nie epatowania zamożnością, etc.),
* na ulicy i jej otoczeniu (przechodzenie przez ulicę – miejsca dozwolone
w przypadku kierowania ruchem na drodze przez policjanta, znajomość znaków drogowych informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu, wyposażenie w elementy odblaskowe,
* podczas podróży samochodem, autobusem, pociągiem (prawidłowe podróżowanie),
* na rowerze (wyposażenie roweru i rowerzysty), na deskorolce, rolkach,
* w domu, podwórku, w tym podwórku przyszkolnym, (podczas zabawy, w kontakcie
z osoba obcą, psem, dzikimi zwierzętami, etc.).
- W części praktycznej ćwiczono warunki prawidłowego zachowania na drodze i jej otoczeniu oraz przechodzenie przez jezdnię. Jednocześnie zwrócono uwagę na zasady prawidłowego zachowania dziecka i osób dorosłych w kontakcie z psem. Omówione zostały zasady postępowania z psem (własnym i obcym), które połączono z elementami funkcjonowania i zachowania psa w kontakcie z człowiekiem, zwracając szczególną uwagę na kontakt psa z dzieckiem. Przeprowadzono ćwiczenie postaw na wypadek podejścia lub zaatakowania przez psa - postawy ,,Drzewka” i ,,Żółwia” – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.
Podczas spotkań szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, których zakup jest stosunkowo niski, a może ocalić życie. Policjanci , aby podkreślić znaczenie i różnicę widoczności pieszych po zmroku prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

źródło - http://www.jelonka.com/news,single,init,article,60067

 

 

V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II   w Wojcieszycach

 

Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna -V Światowy Dzień Tabliczki mnożenia, której opiekunem jest Kuratorium Dolnośląskie. W tym roku przypadła na dzień 25 września – piątek. Od godzin rannych uczniowie klasy VI podzieleni na komisje egzaminacyjne    w składzie egzaminator  i dwaj asystenci przeprowadzali egzaminy wśród osób dorosłych (rodzice, pracownicy szkoły  i nauczyciele) oraz uczniów klas III- VI. Ze znajomości tabliczki mnożenia zostało przepytanych ponad 20 osób dorosłych oraz ponad 40 uczniów. Niestety egzaminu nie zdało 7 uczniów. Wszyscy, którzy pozytywnie zdali egzamin otrzymywali medal, legitymacje Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz gratulacje od koordynatorów i dyrektora szkoły. Aby mógł odbyć się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przygotowywaliśmy się już od poniedziałku wykonując gazetkę informacyjną o akcji, powtarzając tabliczkę w formie gier dydaktycznych i logicznych  na lekcjach matematyki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział.

                                                                                 Nauczyciel matematyki – Katarzyna Jasińska

 Konkurs recytatorski 24.09.2015r.

„Kiedy potrzebne są wiersze?”  Pod takim tytułem odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Przedszkolaki z najstarszej grupy i uczniowie klas I – III prezentowali pełne humoru i zabawnych sytuacji, piękne wiersze autorstwa pani Wandy Chotomskiej.

Oto laureaci konkursu:

Grupa przedszkolna

I miejsce - Ania Karnasiewicz,

II miejsce – Mateusz Skąpski, Mariusz Janikowski

Klasa pierwsza

I miejsce – Zuzanna Klimczak

II miejsce – Julia Kwiatkowska

Klasa druga

I miejsce – Julia Tomaszkiewicz

II miejsce – Ola Tracz i Maja Domagała

Klasa III

I miejsce – Szymon Adamczyk

II miejsce – Ola Mieczkowska

Dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w konkursie gminnym, który odbędzie się 21.10.2015 roku w naszej szkole.

„ – Kiedy potrzebne są wiersze?

– Gdy smutno jest, to po pierwsze.

Kiedy z kątów wyłażą różne troski i biedy,

kiedy jesień wejdzie w kalendarz,

i deszcz pada i sufit przecieka.

A najbardziej wiersze potrzebne są wtedy,

gdy deszcz pada w środku człowieka…”

Wanda Chotomska

Organizatorki konkursu – Halina Łysenko, Beata Kuźniar

  Sprzątamy świat 18.09.2015r.

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. W Polsce, te wielkie jesienne porządki odbywają się od 1993 roku. Mimo licznych akcji zachęcających do segregacji odpadów, co roku zbierane są sterty śmieci, które zamiast na wysypiska , trafiają do lasów, rzek, jezior. A przecież, żeby nie pokryła nas warstwa śmieci, trzeba tak niewiele – wystarczy je segregować do odpowiednich pojemników!

Opiekun samorządu uczniowskiego – Beata Kuźniar

  Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2015 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach tradycyjnie spotkali się  w miejscowym kościele na mszy świętej. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do świetlicy wiejskiej na uroczystą inaugurację roku szkolnego. Był poczet sztandarowy, hymn szkolny, przemówienia i prezenty dla pierwszoklasistów. Potem udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami. Poznaliśmy plan zajęć.


Archiwum wiadomości  2011/2012

Archiwum wiadomości  2012/2013


Archiwum wiadomości  2013/2014

Archiwum wiadomości  2014/2015

Archiwum wiadomości  2015/2016

Archiwum wiadomości  2016/2017

Archiwum wiadomości  2017/2018

Archiwum wiadomości  2018/2019

Archiwum wiadomości  2019/2020