ARCHIWUM WIADOMOŚCI

ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 

Strona główna

 

Dzień Dziecka w Wojcieszycach

Mimo nieciekawej już tradycyjnie aury, Dzień Dziecka odbył się 02 czerwca na boisku szkolnym. Impreza rozpoczęła się od wręczenia nagród dla uczniów wyróżnionych w konkursach szkolnych. Następnie w repertuarze muzycznym zaprezentowali się uczniowie z klas 0-III, a w mini liście przebojów mogliśmy podziwiać najbardziej popularne polskie „gwiazdy”. Wyśmienitej zabawy nie popsuł nawet padający deszcz. Ogromne brawa zebrały dziewczynki- przygotowane przez panią Halinę Łysenko - prezentujące flamenco. Podobał się także pokaz mody, podczas którego  zaprezentowali  się  chętni  uczniowie  z  klas  I-VI.

Był też słodki poczęstunek : pączek i lody oraz grillowane kiełbaski. Przez cały czas odbywała się loteria fantowa zorganizowana przez Radę Rodziców, z której dochód przeznaczony jest na cele szkolne. Tradycyjnie główną nagrodą był rower. W tym roku los uśmiechnął się do naszej koleżanki z klasy III i ona wróciła do domu na rowerze. Niestety zmagania sportowe zostały przełożone na inny termin.. Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z naszej imprezy.

 

 

Dzień Matki

Dnia 23 maja 2014 uczniowie klas 0, I, II, III oraz ich mamy pojechali na wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Odwiedzili Chatę Walońską i brali udział w tajemniczych obrzędach walońskich. Trzy mamy zostały wiedźmami, musiały czynić czary co robiły z uśmiechem na ustach i wielkim zadowoleniem. Atmosferę rozgrzały występy dzieci i pokaz taneczny zorganizowany z okazji Dnia Matki. Mamy otrzymały własnoręcznie wykonane upominki. Na koniec wszyscy zjedli pyszne drugie śniadanie przy ognisku.

Wycieczka zakończyła się spacerem do wodospadu Szklarki. Wszyscy dobrze się bawili i oczekują kolejnych takich wyjazdów z mamami.

 

Dnia  14.05.2014r. mimo niesprzyjającej aury wyruszyliśmy na wyjątkowo udaną wycieczkę do Zespołu pałacowo-parkowego w Bukowcu. Pod opieką przewodnika poznaliśmy  imponujący park krajobrazowy i ciekawą historię Dolnego Śląska. Pierwszy i największy park krajobrazowy w Kotlinie Jeleniogórskiej stworzył Friedrich Wilhelm von Reden w hołdzie żonie. Osobiście komponował park, wykorzystując okoliczne pagórki, stawy, lasy, zagajniki i fantastyczną panoramę Karkonoszy. Zgodnie z romantyczną modą pojawiły się tam ruiny gotyckiego opactwa, krąg druidów, wykorzystano nawet jaskinię, w której wykuto ławki, tak aby można było oglądać Śnieżkę. Na parkowym wzgórzu stanęła herbaciarnia w kształcie greckiej świątyni  ,,Ateny” podarowana żonie w drugą rocznicę ślubu. Po wojnie park stał się częścią pegeeru i zaczął podupadać. Obecnie  przywrócono promenady spacerowe, oczyszczono stawy, których przed wojną było pół setki. W największym z nich, Kąpielniku, powstanie kąpielisko z przystanią dla łódek. Zobaczyliśmy pomniki przyrody takie jak ogromne  dęby i poznaliśmy liczne gatunki roślin i krzewów. Udało nam się, oprócz parku  zwiedzać także pałac Redenów, który należy do Związku Gmin Karkonoskich. Jesteśmy mocno przekonani, że to miejsce stanie się magnesem przyciągającym Dolnoślązaków i turystów. Na koniec przestroga dla turysty:

,,Nie niszcz przyrody” , bo możesz sam sobie zrobić krzywdę jak nasz kolega, który skaleczył się ostrą trawą.

Sukcesy naszych uczniów

Nasi uczniowie po raz kolejny zdobyli laur Złotego Mistrza Ortografii w Gminie Stara Kamienica. I miejsce w klasach VI zdobył Hubert Rodacki, I miejsce w klasach V - Piotr Krysiński, natomiast w klasach czwartych I miejsce - Kacper Ledzion, a II - miejsce Agnieszka Sikorska. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Mamy nadzieję, że ten tytuł jeszcze przez wiele kolejnych lat będzie należał do naszej szkoły.

 Uczeń naszej szkoły Hubert Rodacki 24 marca 2014 roku otrzymał tytuł Laureata Konkursu Interdyscyplinarnego zDolny Ślązaczek. Jeszcze raz gratulujemy.


Święto wiosny w Wojcieszycach

 

21 marca 2014 dzieci szkolne i przedszkolne uroczyście powitały wiosnę. Każda klasa przygotowała transparent o tematyce wiosennej. W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane w wiosennych kolorach. Dominował kolor zielony. Dodatkowym wiosennym elementem było fantazyjne nakrycia głowy - wianki, czapki, berety, kwiatowe opaski. Szkolny korowód przeszedł ulicami Wojcieszyc, robiąc dużo hałasu i wzbudzając powszechne zainteresowanie. Wiosenne święto zakończył mecz w "dwa ognie" rozegrany na boisku. Zdjęcia w galerii.

Działania projektowe

Od 01 stycznia 2014 roku  do 30 czerwca 2014 roku realizowany jest w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach projekt unijny „Wiedza gwarancją sukcesu”. W ramach działań projektowych prowadzone są następujące zajęcia:

- indywidualne dla uczniów z klasy II i III,

- dydaktyczno-wyrównawcze rozwijające umiejętności kluczowe dla uczniów z klas IV-VI,

- humanistyczne ukierunkowane na ekspresję kulturalną dla uczniów z klas I-VI.

Podczas pierwszych trzech dni ferii zimowych odbyły się zajęcia rozwijające uzdolnienia humanistyczne. Miały one charakter historyczno-literacki, wykorzystywano także elementy sztuki. Uczniowie odwiedzili Muzeum w Wojcieszycach, gdzie spotkali się z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszyc, wykonali plakaty obrazujące historię i zabytki swojej rodzinnej wsi. Zwiedzili też Muzeum Karkonoskie w jeleniej Górze, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, podczas których tworzyli mozaiki szklane. Wielkim wyzwaniem stały się też prace przestrzenne – budowle średniowieczne – wykonane przez uczniów i tworzone do nich historie.

Oto niektóre wypowiedzi uczestników zajęć.

„Dnia 17 lutego, czyli w pierwszy dzień ferii rozpoczęły się nasze szkolne wycieczki. Najpierw udaliśmy się do Muzeum w Wojcieszycach. Większość z nas była bardzo zdziwiona, gdyż nie wiedziała, że w naszej wsi jest muzeum. Tam spotkaliśmy się z panem Adamem Czajkowskim, który jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszyc. Opowiedział nam o historii i zabytkach naszej miejscowości. Oglądaliśmy eksponaty i czarno-białe zdjęcia. Opowieść pana Czajkowskiego tak nas zaciekawiła, że, poszliśmy na cmentarz ewangelicki, aby zobaczyć groby i krzyż pokutny. Dowiedziałam się wielu tajemnic o swoim miejscu zamieszkania.”                                                                                                                       Natalia Suda

 „Dnia 18 lutego pojechaliśmy do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Widzieliśmy chatę przysłupową. W środku były stare piece i maszyny tkackie. Chodziliśmy po szklanym moście i oglądaliśmy piękne rzeźby zrobione ze szkoła. Potem sami robiliśmy mozaiki szklane, były bardzo kolorowe i interesujące. Wycieczka bardzo mi się podobała.”                                                                                     Alicja Kowalik

 Projekt „Wiedza gwarancją sukcesu” realizowany jest we współpracy z Fundacją Optimo Modo.

 

Sukcesy naszego ucznia

Ogromny sukces dydaktyczny odniósł uczeń naszej szkoły Hubert Rodacki z klasy VI. Dzięki swojej pracy, ambicji i wytrwałości został laureatem konkursu  interdyscyplinarnego zDolny Ślązaczek i 24 marca 2014 roku będzie uczestniczył w uroczystej GALII LAUREATÓW w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to niezwykle trudny konkurs, zdecydowanie wykraczający poza podstawę programową. O jego wadze świadczy  zwolnienie laureatów ze Sprawdzianu. Na każdym etapie konkursu trzymaliśmy za Huberta kciuki, gdyż wierzyliśmy, że zdobędzie bardzo dobre miejsce.

To jednak nie koniec osiągnięć naszego ucznia. Jest on także laureatem ogólnopolskiego konkursu matematycznego „Olimpus”, w którym uzyskał pierwsze miejsce w kraju i maksymalną liczbę punktów oraz laureatem ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego „Olimpus”- 9 miejsce w kraju.

Cieszymy się bardzo, gdyż jest to także ogromne wyróżnienie dla szkoły. Serdecznie gratulujemy Państwu Rodackim, mogą być dumni z osiągnięć syna, a Hubertowi oprócz powinszowań życzymy co najmniej takich samych sukcesów w gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Festyn Świąteczny w Wojcieszycach

Szkolnym zwyczajem już w sobotę 14 grudnia 2013 roku w przepięknie udekorowanej  świetlicy wiejskiej w Wojcieszycach odbył się Festyn Świąteczny przygotowany przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Delektując się wypiekami ze szkolnej kawiarenki można było odpocząć, pomarzyć, spotkać się z przyjaciółmi, po prostu na chwilę zapomnieć o codzienności i poczuć już magię świąt Bożego Narodzenia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się śliczne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

Festyn Świąteczny stał się okazją do zaprezentowania umiejętności uczniów. Dzieci uczestniczące w projekcie finansowanym przez POKL pokazały swoje umiejętności taneczne i językowe przedstawiając bajkę o Mikołaju, ale w języku angielskim. Tradycyjnie już z jasełkami wystąpiło koło teatralne, a dziewczynki z klasy III i IV przy niesamowitym aplauzie publiczności zaprezentowały wiązankę tańców hiszpańskich. Były też kolędy i pastorałki wyśpiewane przez szkolny zespół  oraz dzieci z klas 0-III.

Natomiast po południu na boisku szkolnym na wszystkie dzieci czekał św. Mikołaj z prezentami. Można będzie delektować się także pożywną grochówką, upiec kiełbasę przy ognisku oraz napić się kawy czy herbaty. Szkoda tylko, że nie było śniegu i nasz znamienity gość przybył samochodem, a nie saniami. Jednak panująca gorąca atmosfera i nastrój oczekiwania zrekompensowały anomalia pogodowe.

Zapraszamy do galerii zdjęć!!!

 

 

Sukcesy naszych uczniów

Po raz pierwszy w historii szkoły mamy finalistę w Konkursie Zdolny Ślązaczek, jest nim Hubert Rodacki – uczeń klasy VI.

W konkursach plastycznych o zasięgu powiatowym również mamy sukcesy: Piotr Krysiński zajął I miejsce za wizerunek Ducha Gór, Natalia Suda zdobyła  III miejsce w konkursie „Znam przyrodę swojego regionu”, a Szymon Adamczyk  kl. I otrzymał wyróżnienie w konkursie "Literackie Zwierzaki"  (eko - prace)

Szkolne Andrzejki

Dnia 28 listopada Samorząd Szkolny zorganizował Andrzejki dla klas IV-VI. Starsi uczniowie mieli do wyboru różnorakie wróżby, m.in. układanie butów, zabawa z grosikiem czy przekłuwanie serduszek. Wróżba układania butów polegała na tym, iż każdy uczeń ściągnął buta z lewej nogi i układał go kolejno za następnym i tak do momentu, aż czubek buta, któregoś z uczniów dotknął progu drzwi. Osoba, która wygrała, jako pierwsza z klasy wyjdzie za mąż/ożeni się. Zabawa z grosikiem polegała na tym, aby z pewnej odległości do miski z wodą wrzucić  grosika. Szczęściarzom, którym się udało, spełnią się marzenia. Uczniowie, którzy bawili się w przekłuwanie serduszek igłą, sprawdzali, jakie imię będzie nosić ich wybranek/wybranka.  Wróżba "Kolory", polegała na tym, że z kapelusza losowało się kolorową karteczkę, a każdy z kolorów nosił inną wróżbę na przyszłość. Najciekawszą wróżbą ze wszystkich było losowanie "magicznych" kartek. Na pierwszy rzut oka były całkiem normalne, jednak przy zetknięciu ich z ciepłem świeczki, pojawiało się na nich imię pierwszej miłości. Na koniec zrobiono konkurs pt. "Słodki jak jabłko". Jabłka powieszono na sznurkach, a zasady były proste: nie wolno było używać rąk, lecz jabłko musiało zostać ugryzione dwa razy. W pierwszej turze zwycięzcą konkursu został Marcel Łabuń, w drugiej: Natalia Suda, która za pierwszym razem odgryzła pół jabłka. Uczestnicy zarzekają się, że wcale nie było to łatwe.

Samorząd pomyślał również o młodszych, czyli o klasach I-III. Dnia 29 listopada wróżby przygotowano także dla nich. Wcześniej odbyło się krótkie przedstawienie o "Andrzejkowych Czarodziejach". Nasi Czarodzieje odwiedzili również przedszkolaków. Tak, więc Andrzejki obchodziła cała nasza szkoła. Mam nadzieję że wszystkim się podobało, gdyż następnym razem Samorząd przygotuje dla nas Mikołajki.

Natalia Suda

  

Przedszkolny Konkurs Plastyczny ,,Kolory Na Talerzu" - wyniki:

 

Grupa 3-4 latki

1. Amelia Suda SP Wojcieszyce

2. Nikola Smolińska SP Wojcieszyce

3. Aleksandra Sopinka i Michał Sopinka SP Wojcieszyce

wyróżnienia: Dominik Kaczmarczyk, Laura Kubiciel, Michalina Łojewska

Grupa 5-6 latki
1. Monika Flipiak SP Wojcieszyce
2.Tatiana Cimirkiewicz SP Kopaniec
3. Zuzanna Runiewicz i Przemysław Jęsiak SP Wojcieszyce
wyróżnienia: Malwina Sawicka, Przemysław Misiewicz, Natan Nowokuński, Krzysztof Karnasiewicz, Piotr Czerwiński, Oliwia Dudła, Julia Mieszczała, Aleksandra Tracz

Festiwal Zdrowej Żywności

Przepis na ,,Sałatkę egzotyczną”

- 1mały kalafior

- puszka ananasów

- 10dag orzechów włoskich

- 6 łyżek śmietany

- sól, cukier

Kalafior podziel na ,,różyczki” i namocz 30 min w osolonej wodzie. Zagotuj wodę dodaj odrobinę cukru ugotuj kalafiora 8 min. Odcedź kalafiora. Ananasa podziel na kawałki.

W salaterce ułóż kalafiora, ananasa i orzechy. Zalej śmietaną. Wstaw do lodówki. Możesz dodać ser żółty lub pomarańczę. Smacznego!

Smak takich i podobnych potraw mogliśmy spróbować podczas kolejnej odsłony Festiwalu Zdrowej Żywności, który odbył się 14.11.2013r. w naszej Szkole. Młodzi „kucharze” i ich rodzice z klas 0-VI przygotowali następujące stanowiska:

· kanapki - II śniadanie ucznia,

· nabiał,

· warzywa,

· owoce,

· soki i jogurty,

· zapasy zimowe,

· pieczywo.

Starsi uczniowie, mali goście ze SP w Kopańca i Przedszkole ze Starej Kamienicy oraz wojcieszyckie przedszkolaki ze smakiem zajadały przygotowane pyszne potrawy i przekąski. Najszybciej znikały smakowite białe myszki z twarogu, serniki, ciasta z owocami, desery i  galaretki, sałatka owocowa, sycące soki z buraków, selera i brzozy, pożywny jogurt owocowy, a także słodki dżem brzoskwiniowy oraz chrupiące bagietki. Po prostu PALCE LIZAĆ!!!

Maluchy dały występ artystyczny na temat warzyw i owoców, który został nagrodzony gromkimi brawami, książką kucharską i koszem pachnących owoców. Starsze klasy przedstawiły prezentacje multimedialne na temat zdrowej żywności. Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs plastyczny dla przedszkola i klas I-III pt.; "Kolory na talerzu".

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy potwierdzą, że zdrowe może być także pyszne…

Mariola Jefimczyk

Zapraszamy do galerii zdjęć!!!

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski

28 października 2013 roku w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI. W związku z ogłoszeniem roku 2013 rokiem Juliana Tuwima konkurs poświęcony był twórczości tego właśnie poety, z którego utworami zmagało się 17 uczestników. Jury najwyżej oceniło występ Natalii Sudy ze Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach, która recytowała wiesz „W aeroplanie”. Drugie miejsce utworem „Pan Tralaliński” wywalczył Piotr Krysiński, również ze Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach, a trzecie miejsce przypadło Antoninie Wawrzyńczak ze Szkoły Podstawowej w Kopańcu, która zaprezentowała utwór „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Stara Kamienica, natomiast poczęstunek sponsorowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach.

 Piotr Krysiński – klasa V

 

Pasowanie uczniów klasy I

Dzień Edukacji Narodowej

  Dnia 14 października 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach zebrali się w świetlicy wiejskiej, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Zgodnie z tradycją w rym dniu odbywa się pasowanie uczniów klasy pierwszej. Podniosły charakter uroczystości podkreślały nie tylko obecność pocztu sztandarowego i rozpoczęcie akademii od odśpiewania hymnu szkolnego, ale też stroje galowe uczniów. Klas I zaprezentowała swoje umiejętności i przy aprobacie zebranych została przyjęta do grona społeczności szkolnej. Najpierw pierwszacy złożyli ślubowanie, a następnie pani dyrektor każdego pasowała na ucznia.

Koło teatralne przedstawiło  humorystyczny spektakl „Z życia pewnej szkoły”, a dla wszystkich pracowników oświaty były życzenia i laurki przygotowane przez Samorząd Uczniowski.

Kacper Ledzion, klasa IV

 

XIII Dzień Papieski w Legnicy

  Niedziela 13 października 2013 roku zapadnie nam na długo w pamięci. Rano o godzinie ósmej spotkaliśmy się na parkingu przed szkołą w Wojcieszycach. W radosnych  nastrojach wyruszyliśmy autokarem do Legnicy na XIII Dzień Papieski. Kiedy dojechaliśmy przed seminarium duchownym przywitał nas student  seminarium i  zaprowadził do auli, gdzie odbyliśmy próbę. Następnie udaliśmy się do Katedry na uroczystą Mszę świętą. Po Mszy  przed Katedrą ustawiliśmy się do wspólnej fotografii , aby upamiętnić ten wspólnie spędzony ze sobą czas. Ksiądz Biskup Marek Mendyk witał zgromadzonych w reflektarzu oraz wspólnie odmówiliśmy  modlitwę. W stołówce w seminarium zjedliśmy obiad , było wielu uczniów ,rodziców i nauczycieli szkół imienia Jana Pawła II. Po posiłku w auli zgromadziliśmy się aby przedstawić nasze umiejętności  artystyczne. Było wiele słów Jana Pawła II do młodzieży, jego wiersze . Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali ulubione pieśni patrona szkoły, były także utwory zaśpiewane na Jego cześć oraz utwory związane z twórczością Jana Pawła II. Akompaniowała nam Pani Maria Gilbert, a Pan John Gilbert wspomógł śpiewem. Po zakończonym występie były brawa i podziękowania.

Renata Stasiak

Wycieczka do Jeleniej Góry

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu unijnego „I ty możesz osiągnąć sukces” odbyła się 07 września 2013 roku wycieczka krajoznawcza. Celem jej było poznanie zabytków Jeleniej Góry i okolic. Najpierw udaliśmy się do Siedlęcina, gdzie zwiedziliśmy średniowieczną Wieżę Książęcą z XIV wieku. Podziwialiśmy unikatowe freski przedstawiające legendę dotyczącą rycerzy króla Artura, a szczególnie Lancelota z Jeziora. Następnym punktem naszej wyprawy było schronisko „Perła Zachodu”, gdzie dotarliśmy malowniczym szlakiem ciągnącym się wzdłuż rzeki Bóbr. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody wędrowaliśmy dalej do Jeleniej Góry, a konkretnie do Wieży Krzywoustego. Trudy wspinaczki wynagrodził nam piękny widok. Z odrestaurowanej wieży- popularnie zwanej „Grzybkiem”- podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do domu.

Natalia Suda, Piotr Krysiński, Hubert Rodacki

 

 

Rozpoczęcia roku szkolnego

2 września 2013 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach tradycyjnie spotkali się w poniedziałek w miejscowym kościele na mszy świętej. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do świetlicy wiejskiej na uroczystą inaugurację roku szkolnego. Był poczet sztandarowy, hymn szkolny, przemówienia i prezenty dla pierwszoklasistów. Potem udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami. Poznaliśmy plan zajęć. Dla nas, uczniów klasy IV, to nowość, ponieważ mamy dużo przedmiotów, a każdego uczy inny nauczyciel.

Uczniowie klasy IV:

Kacper Ledzin, Mateusz Sopinka, Paweł Sopinka


Archiwum wiadomości  2011/2012

Archiwum wiadomości  2012/2013


Archiwum wiadomości  2013/2014

Archiwum wiadomości  2014/2015

Archiwum wiadomości  2015/2016

Archiwum wiadomości  2016/2017

Archiwum wiadomości  2017/2018

Archiwum wiadomości  2018/2019

Archiwum wiadomości  2019/2020