ARCHIWUM WIADOMOŚCI

ROKU SZKOLNEGO 2012/2013


 
 

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 

  Po mszy świętej wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście zebrali się w świetlicy wiejskiej, aby uroczyście zakończyć rok szkolny 2012/2013. Klasa VI przekazała sztandar swoim młodszym kolegom z klasy V. Były nagrody dla uczniów wyróżnionych w nauce i zachowaniu, przemówienia, podziękowania i gratulacje. W drugiej części uroczystości uczniowie klasy VI przedstawili swój program pożegnalny, zaprezentowali się też uczniowie z klasy V, a zespół taneczny zatańczył flamenco wprowadzając już wakacyjne rytmy. Klasa III także uroczyście pożegnała swoją wychowawczynię. Wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa z promocją do klasy programowo wyższej. 


Wikingowie w naszej szkole

 W czwartek - 27 czerwca 2013 roku - naszą szkołę odwiedzili wikingowie. Uczniowie mogli obejrzeć stroje i uzbrojenie, a także pozorowaną walkę oraz przymierzyć hełm i potrzymać miecz. Była to ostatnia lekcja historii w tym roku szkolnym.

  

Podsumowanie projektu

 „Szlakiem stolic, zamków i legend Euroregionu Nysa”- takie było hasło przewodnie projektu realizowanego od 01 stycznia do 30 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach. Projekt „Dzisiaj dzieci – jutro obywatele Euroregionu Nysa” współfinansowany ze środków unijnych ukierunkowany był na rozwijanie zainteresowań historycznych i historycznych. 30 uczniów z klas III–VI uczestniczyło w zajęciach edukacji regionalnej i dziennikarskiej oraz w zajęciach koła fotograficznego. Właśnie w piątek - 21 czerwca 2013 roku - pokazywali swoje osiągnięcia i dzielili się swoimi refleksjami. W świetlicy wiejskiej zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, aby podsumować efekty działań projektowych. Można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Magiczny Dolny Śląsk”, prace plastyczne laureatów konkursu „Zamki i pałace Dolnego Śląska”, prezentację multimedialną o działaniach projektowych oraz albumy wykonane przez beneficjentów, dotyczące zamków Euroregionu Nysa”. Uczniowie z klasy IV przygotowali legendę pt. „Mostek czarownic”, a laureaci konkursu krasomówczego opowiadali historie, których bohaterem był Duch Gór.

Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty, a zwycięzcy konkursów : plastycznego, krasomówczego, fotograficznego i wiedzy o Euroregionie Nysa atrakcyjne nagrody. Zebranym podobały się dobrze przygotowane wystąpienia uczniów, dekoracje oraz interesująca tematyka projektu, a szczególnie możliwość zobaczenia ciekawych miejsc naszego regionu.

Były też niespodzianki, taniec flamenco zaprezentowany przez uczennice z klasy II i III wzbudził zachwyt wszystkich zebranych. Na uroczystość przybył ciasteczkowy potwór, który pomagał wręczać nagrody, a potem uczestniczył w sesji zdjęciowej.

W szkole od marca realizowany jest także drugi projekt unijny „I ty możesz osiągnąć sukces”, dlatego też uczestnicy również chwalili się swoimi osiągnięciami. Koło taneczne zaprezentowało układ taneczny, a koło językowe bajkę „Czerwony Kapturek” , ale w języku angielski. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

  

Mali ogrodnicy

 

Dziesięcioro uczniów z III i IV klasy zakwalifikowało się do udziału w  projekcie  „I ty możesz osiągnąć sukces” na zajęcia przyrodnicze „Mali ogrodnicy”. Są to: Basiak Victoria, Basiak Veronica, Sikorska Agnieszka, Jabłoński Dawid, Biela Kacper, Uchman Jakub, Sopinka Paweł, Sopinka Mateusz, Woźniak Wiktoria i Nowogrodzki Dawid.

Program koła ma na celu kształtowanie osobowości ucznia, poprzez rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych. Uczniowie uzyskają wiedzę teoretyczną na temat roślin, nasion, gleby i wykorzystają ją w sposób praktyczny przygotowując ogródek warzywno- kwiatowy i dbając o niego przez okres wegetacji.

Nasze zajęcia rozpoczęły się 4 kwietnia 2013 roku organizacją wspólnej pracy. Już od samego początku uczniowie zaciekawili się światem przyrody, pilnie i dokładnie wyszukiwali na pierwszych zajęciach zleconych informacji na temat roślin hodowanych przez człowieka. Kiedy zdobyliśmy wiedzę teoretyczną, to wykorzystaliśmy ją w praktyce. Uczniowie bardzo chętnie wzięli się za projektowanie ogródka i przygotowanie go do zasiania. W maju, kiedy ogródek był przygotowany, dzieci wysiewały nasiona różnych warzyw i kwiatów. Zostały posadzone owocowe drzewka i krzewy. Uczniowie bardzo dbają o swoje grządki i sadzonki. Teraz już możemy zobaczyć naszą pracę w ogródku. Rośnie tam szczypiorek, marchewka, seler, koper, fasola, pietruszka, por, rzodkiewka, pomidory, ogórki i kwiatki. Zrobiliśmy już pierwszy piknik w ogródku - jedliśmy świeże bułeczki z twarożkiem i naszym szczypiorkiem.

 


 

 7.06.2013r. uzdolnione plastycznie uczennice brały udział w  Międzynarodowych Warsztatach Plastycznych w Kopańcu. Tym razem pokazano  technikę filcowania wełny. Na zajęciach w miłej atmosferze, każdy uczestnik filcował pokrowiec na komórkę.


 6.07.2013r.  klasy O, I, II i III wyjechały na lekcję przyrody do Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach - Kostrzycy .

Wycieczka ekologiczna do Kostrzycy miała na celu naukę segregacji śmieci i zwiedzanie składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
 

  

Dzień Dziecka w Wojcieszycach

  Wbrew aurze, w tym roku bardzo nieciekawej, Dzień Dziecka odbył się na sportowo. 03 czerwca wszyscy uczniowie z naszej szkoły zebrali się w świetlicy wiejskiej, aby wspólnie spędzić czas na zabawie. Zgodnie z kilkuletnią tradycją imprezę rozpoczęliśmy od wręczenia nagród dla uczniów wyróżnionych w szkolnych konkursach. Nasi najmłodsi koledzy z klas 0-II zaśpiewali kilka piosenek, a szczególnie spodobał się najmłodszy, czteroletni solista – Szymon. Chyba rośnie nam artysta.

Zaprezentowali się uczniowie, którzy na koniec pierwszego semestru otrzymali oceny celujące. Wiktoria Woźniak z klasy IV pokazała swoje prace z plastyki, Nicola Gasperowicz i Natalia Stasiak z klasy V zaśpiewały piosenkę, a Hubert Rodacki, też z klasy V, zagrał na keyboardzie dwa utwory. Hubert przedstawił także zagadkę matematyczną.

Największe emocje wzbudziły zawody sportowe, wyścigi na wesoło z użyciem różnych przyborów. Okazało się, że niektórzy chłopcy świetnie radzą sobie ze skakanką, natomiast przenoszenie piłeczki na rakietkach do tenisa było nie lada wyzwaniem. Kibicowali zarówno uczniowie, rodzice, nauczyciele i przybyli na imprezę mieszkańcy wsi.

Był też słodki poczęstunek: pączek i lody oraz grillowane kiełbaski na zmagań sportowych. Przez cały czas odbywała się loteria fantowa zorganizowana przez Radę Rodziców, z której dochód przeznaczony jest na cele szkolne. Tradycyjnie główną nagrodą był rower. W tym roku los uśmiechnął się do naszej koleżanki z klasy VI – Laury i ona wróciła do domu na rowerze.

Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku. Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z naszej imprezy. 
29.05.2013r odbyła się w naszej szkole Gminna Mini Olimpiada kl. III "Umiem już prawie wszystko!"
Oto uzyskane wyniki grupowe:
I miejsce SP w Wojcieszycach,
II miejsce SP w Barcinku,
III miejsce SP w Kopańcu.
Wyniki indywidualne:
I miejsce Paweł Sopinka SP w Wojcieszycach,
II miejsce Kacper Ledzion SP w w Wojcieszycach,
III miejsce Laura Stefanowicz SP w Barcinku.
Zwycięzcom gratulujemy:)
Brawo dla klasy III:)

30 kwietnia 2013r. został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny im. C. D. Friedricha "Górskie wędrówki z C. D. Friedrichem"
I miejsce - Antoni Osioł kl. II
II miejsce - Hubert Rodacki kl. V
Wyróżnienie - Anelia Wantuch kl. II. i Karolina Karasińska kl. V

DZIEŃ MAMY W KARPACZU

 Dnia 21maja 2013 roku stawiliśmy się  przed szkołą  aby z radością wskoczyć do autokaru. Wybraliśmy się na wycieczkę klasową do Karpacza. Towarzyszyły  nam  Mamy i oczywiście nasze Panie wychowawczynie Iza, Joanna i Mariola. Karpacz przywitał nas słoneczną pogodą i cudowną panoramą Gór Karkonoszy. Na rozpoczęcie spotkania z Mamami wystąpiła grupa dzieci z klas O, I i II, która wykonała piosenki i wiersze dla Mam. Akompaniował  Filip z II kl na afrykańskim bębnie ze skóry.

Część artystyczna wywołała u gości sporo uśmiechów na twarzy. Na zakończenie występu, dzieci podarowały Mamom piękne serduszka ze sklejki,  laurki, igielniki i bransoletki wykonane osobiście. Organizatorzy podzielili nas na dwie grupy. Jedna poszła zwiedzić ,,Dziki wodospad”, położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, powstały w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Oraz zobaczyć Orlinek - skocznię narciarską w Karpaczu. Druga miała zajęcia kulinarne i pokaz psów. Gdy zmęczeni wróciliśmy do pensjonatu ,, Karkonosz”,  czekała na nas niespodzianka. Karkonoskie Warsztaty Kulinarne - gotowanie na wesoło, nabywanie  kulinarnych  umiejętności  pod  okiem  francuskiego mistrza kuchni  C-Michel Labarre,  idealne na integracyjne imprezy klasowe. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z gotowaniem jak i dla osób, które na co dzień zmagają się z kulinariami. Nasze nazywały się "Pierniczki trzcińskie". Wszystkie dzieci dekorowały lukrem pierniczki dla Mam.       

 

Podczas przechadzki Pani przewodnik musiała się trochę z nami pomęczyć, bo narzuciła spore tempo, ale daliśmy radę. Ani nam, ani rodzicom nie chciało się wracać do domu. Z wycieczki oprócz niezapomnianych wrażeń przywieźliśmy mnóstwo zdjęć i piernikowe serca.  Jak to dobrze, że mieliśmy możliwość skosztować lokalnych produktów karkonoskich. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w takim pięknym zakątku Polski.

 

 

Dzień Patrona

 W szkole 15.05.2013 roku z okazji rocznicy nadania szkole imienia, odbył się koncert scholii pod kierunkiem Marii Gilbert i Renaty Stasiak. Uczniowie klasy III, IV i V zaprezentowali ulubione pieśni swojego patrona - Jana Pawła II oraz pieśni, które zostały napisane po śmierci Wielkiego Polaka. Cytowane przez dzieci wiersze oraz przemówienia Jana Pawła II na chwilę przypomniały nam o tym, że Papież kochał Polskę, dzieci i młodzież.

 

Wycieczka do Zittau i do zamku Oybin

 Dnia 11 maja 2013 roku uczniowie z klas III-VI pojechały do Niemiec na ostatnią wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Dzisiaj dzieci-jutro obywatele Euroregionu Nysa”. Wcześnie rano spotkaliśmy się na parkingu szkolnym. Tym razem pogoda nam dopisała, więc humory także. Pierwszym punktem było miast Zittau – niemiecka stolica Euroregionu Nysa. Tam zwiedziliśmy Kościół pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. W środku był przepiękny ołtarz z figurą Chrystusa, bardzo stare organy oraz witraże przedstawiające sceny biblijne. Weszliśmy na wieżę kościelną liczącą 266 schodów. Z góry obejrzeliśmy stare miasto i ludzi wyglądających jak mróweczki. W Zittau zobaczyliśmy też ratusz, drzewo stanowiące ciekawostkę geologiczną ze względu na swój wiek, a w byłym Domu Solnym wysłuchaliśmy legendy. Następnie udaliśmy się do zamku Oybin położonego na wysokiej górze.  Aby dotrzeć na szczyt, najpierw wędrowaliśmy leśną ścieżką, a potem wspinaliśmy się po skalnych schodach. W ruinach najbardziej podobał nam się skarbiec, do którego prowadził wąski, mały tunel. W zamku odbywają się także koncerty, ponieważ jest dobra akustyka. Zachwycił nas też widok z góry na całą okolicę.

Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do marketu i tam mieliśmy trochę czasu dla siebie. Każdy wybrał coś dla siebie i chyba każdy był zadowolony.

Trochę zmęczeni wróciliśmy do domów. Wycieczka bardzo nam się podobała, szkoda, że to był już ostatni wyjazd z projektu.

 Natalia Suda klas V

 

Wycieczka do Liberca i zamku Frydlant

  W piękny, wiosenny poranek 27 kwietnia 2013 roku zebraliśmy się na parkingu szkolnym, aby wyruszyć na kolejną wycieczkę szlakiem zamków Dolnego Śląska. Najpierw udaliśmy się do Liberca - czeskiej stolicy Euroregionu Nysa. Aby obejrzeć przepiękną panoramę miasta i okolic, wjechaliśmy kolejką linową na górę Jeszted mierzącą 1012 metrów. Niestety gęsta mgła pokrzyżowała nasze plany, zobaczyliśmy na szczycie pamiątkowy krzyż, kamień i hotel z rzeźbą ufoludka. Z góry mogliśmy podziwiać tylko mgłę i wyłaniający się z niej wagonik. Następnie udaliśmy się do centrum miasta i tam zachwycił nas zabytkowy Ratusz z XIX wieku.

Kolejnym etapem w naszej podróży był Frydlant, gdzie znajduje się zamek będący połączeniem dwóch architektonicznych obiektów: średniowiecznego grodu obronnego z zamkiem renesansowym. W 1801 roku udostępniono zwiedzającym część zamku z istniejącym wyposażeniem. Obecna ekspozycja prezentuje najstarsze pałacowe pamiątki, kaplicę z cennymi dziełami sztuki, galerię portretów, zbrojownię oraz dwa skrzydła pałacowe. Unikatową wartość przedstawiają: kaplica, kuchnia i pokój dziecinny. Wędrując po zamku, poznaliśmy też legendę o straszącej tam Czarnej Katarzynie. Szkoda tylko, że na terenie obiektu obowiązuje zakaz fotografowania.

Wycieczka bardzo nam się podobała, wróciliśmy do domu zadowoleni i pełni wrażeń, chociaż bardzo zmarznięci.

 Uczniowie uczestniczący w projekcie „Dzisiaj dzieci - jutro obywatele Euroregionu Nysa”

 

Dnia 23 kwietnia 2013r. odbył się Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy. Przedstawiciele szkół z Kopańca, Wojcieszyc i Barcinka - po dwie osoby z każdej klasy - wykazywali się wiedzą na temat ekologii i przyrody pisząc test, w którym laureatami zostali:
W kategorii klas IV: I miejsce Benita Malejki - SP Kopaniec, II miejsce Dominik Filipiak - SP Wojcieszyce, III miejsce Marcin Sadowski - SP Kopaniec.

W kategorii klas V: I miejsce Bartłomiej Morański - SP Kopaniec i Hubert Rodacki - SP Wojcieszyce, III miejsce Miłosz Andrzejewski - SP Kopaniec.

W kategorii klas VI: I miejsce Jagoda Łukasiewicz - SP Kopaniec, II miejsce Julia Orlicka, III miejsce Karolina Zmorzyńska - SP Kopaniec.


W rywalizacji drużynowej zwyciężyła grupa SP w Barcinku, II miejsce zajęła drużyna SP w Kopańcu, III miejsce  drużyna SP w Wojcieszycach.
Dyplomy i nagrody dla uczestników ufundowała Gmina Stara Kamienica.

Dziękujemy Nadleśnictwu Szklarska Poręba, które również ufundowało cenne nagrody dla wszystkich uczestników oraz panu Stanisławowi Gmyrkowi przedstawicielowi w/w instytucji, który pełnił służbę przewodniczącego komisji konkursowej.

Organizator konkursu - Lidia Romanowsk

 

  Konkurs "Uczę się bezpiecznie żyć"

 17 kwietnia uczniowie z klasy II i V wzięli udział Euroregionalnym Konkursie "Uczę się bezpiecznie żyć", w którym uczestniczyło ok. 80 szkół podstawowych.
W zmaganiach startowały trzyosobowe drużyny. Dzieci musiały m.in. zrobić opatrunek, masaż serca, wykonać telefon do straży pożarnej, czy pogotowia ratunkowego, udzielić pomocy przy zakrztuszeniu oraz ranach brzucha, ocenić sytuację zagrożenia podczas pożaru będąc w zadymionym namiocie do ćwiczeń, ale też pokazać umiejętność segregacji śmieci, czy wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w Internecie i w stosunku do zwierząt. Zmagania konkursowe były niezwykle ciekawe i dostarczyły uczniom wielu wrażeń.

 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Kliczkowa

 Dnia 13 kwietnia 2013 roku uczniowie z klas III-VI uczestniczący w projekcie "Dzisiaj dzieci - jutro obywatele Euroregionu Nysa" pojechali na kolejną wycieczkę szlakiem dolnośląskich zamków i pałaców.

Pierwszym etapem w naszej podróży był zamek w Kliczkowie, który przywitał nas piękną wiosenną pogodą. Obiekt został wybudowany w XIII wieku przez Bolka I Surowego, ale okres świetności zawdzięcza rodowi Rechenbergów, który władał warownią przez ponad 300 lat. Na początku XX wieku zamek rozbudowano i utworzono wokół park w stylu angielskim. II wojna światowa i lata powojenne spowodowały znaczne spustoszenia i zniszczenia na terenie tej posiadłości. Dopiero, dzięki działaniom podjętym pod koniec XX wieku, zamek odzyskał swoją świetność. Obecnie mieści się tam hotel. Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik w stroju średniowiecznego rycerza. Szczególnie podobały nam się: Apartament Cesarski oraz Sale: Dworska, Teatralna i Kominkowa. W zamkowym parku znajduje się też cmentarz koni- unikat na skalę światową.

Następnie udaliśmy się do Biedrzychowic, gdzie w barokowym pałacu mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprowadzająca nas po terenie nauczycielka historii z tej szkoły, przedstawiła historię obiektu. Obejrzeliśmy dobrze zachowane i odnowione wnętrza oraz otaczający pałac park, w którym znajdują się wejścia do lochów oraz rosną oryginalne drzewa, np. tulipanowiec. Dowiedzieliśmy się też, że pałac w ostatnich latach został odrestaurowany, a koszt remontu wynosił 11 milionów zł.

Wycieczka była bardzo ciekawa i zdobyta wiedza na pewno zostanie przez nas wykorzystana na zajęciach szkolnych.

Uczniowie klasy V – uczestnicy projektu

 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Bolkowa

 W sobotę - 06 kwietnia 2013 roku - uczniowie z klas III-VI wyruszyli na kolejną wycieczkę prowadzącą szlakiem zamków piastowskich. Pierwszym etapem na naszej trasie był zamek w Bolkowie wybudowany przez Bolesława Rogatkę. Obejrzeliśmy ekspozycje muzealne dotyczące sztuki gotyckiej, nas szczególnie zachwyciło drzewo genealogiczne pierwszych właścicieli zamku oraz średniowieczny miecz. Mimo nieciekawej aury zwiedziliśmy mury obronne, a nawet bardzo krętymi i oblodzonymi schodami udaliśmy się na wieżę zamkową. Było warto, gdyż widok rekompensował nam trudy wspinaczki.

Następnie udaliśmy się do zamku w Świnach. Legenda głosi, że te budowle połączone są tajnym przejściem. Nam niestety nie udało się odnaleźć tego tunelu, więc drogę pokonaliśmy autokarem. W Świnach niespodziewanie pojawił się zarządzający tym obiektem, dlatego też obejrzeliśmy wnętrza i wysłuchaliśmy historii zamku oraz jego współczesnych perypetii. Szczególną uwagę zwróciliśmy na trzystuletni bluszcz porastający jedną ze ścian.

Kolejnym etapem w naszej podróży były dwa pałace. Pałac w Karpnikach będący w trakcie remontu już robi niesamowite wrażenie, wart podkreślić, że jeszcze dwa lata temu był zupełną ruiną, a jego otwarcie przewidziane jest na rok 2015. Bardzo też podobał nam się pałac w Wojanowie. Po tym obiekcie oprowadzała nas pani przewodniczka, która przedstawiła też krótką historię pałacu i pokazała najbardziej reprezentacyjne komnaty. Na zakończeni obejrzeliśmy film o projekcie „Dolina Pałaców i Ogrodów”.

Wycieczka była bardzo interesująca i już z niecierpliwością czekamy na następną.

Uczniowie uczestniczący w projekcie

„Dzisiaj dzieci-jutro obywatele Euroregionu Nysa”

 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Bolesławca i Grodźca

 W mroźny sobotni poranek- chociaż już wiosenny, bo 23 marca 2013 roku - na parkingu szkolnym zebrali się uczniowie uczestniczący w projekcie „Dzisiaj dzieci - jutro obywatele Euroregionu Nysa”. Najpierw pojechaliśmy do Bolesławca, aby zwiedzić Fabrykę Ceramiki. Zapoznaliśmy się z procesem produkcji porcelany. Szczególnie podobało nam się zdobienie naczyń. Niektóre dziewczyny zakupiły sobie porcelanową biżuterię, natomiast chłopcy skoncentrowali się na kubkach i talerzykach. Następnie udaliśmy się do zamku położonego na szczycie wygasłego wulkanu. Droga była ośnieżona i śliska, ale dzięki temu mieliśmy trochę rozrywki, przy próbach utrzymania się na lodzie. Zwiedziliśmy komnaty zamkowe, salę tortur i mury obronne. Kiełbaski usmażyliśmy w zamkowym kominku, smakowały wybornie. Mimo przenikliwego chłodu, byliśmy szczęśliwi i zadowoleni, a droga na dół upłynęła zdecydowanie szybciej niż pod górę. A na koniec była jeszcze niespodzianka- każdy otrzymał pamiątkowy kubek. Wycieczka bardzo nam się podobała, z niecierpliwością czekamy na następną. 

Uczniowie klasy IV- uczestnicy projektu

  

 

Nie święci garnki lepią – reportaż z Fabryki Ceramiki w Bolesławcu

 Fabryka Ceramiki w Bolesławcu powstała w 1991 roku i początkowo pracowało tam sześć osób, a obecnie dwieście. Zwiedzanie zaczynamy od sklepu firmowego, który urzeka nas niesamowitymi kolorami i kształtami, ale też przeraża cenami. Wokół słychać różne języki, dominuje jednak angielski i niemiecki. Pojawiły się dwie zagraniczne wycieczki, przypatrujemy się nieśmiało i zdumiewają nas ich pełne porcelany kosze. To właśnie Amerykanie i Niemcy są największymi odbiorcami produktów tego zakładu. Jak dowiedzieliśmy się później 80% produkcji to eksport do USA, odbiorcami są też Niemcy, Francuzi, Arabowie i Azjaci. Wędrując przez halę fabryczną, oglądaliśmy proces produkcji. Ceramikę wykonuje się z gliny wydobywanej w okolicach Bolesławca. Proces wypalania przebiega dwukrotnie, przed malowaniem wzorów i po szkliwieniu. W jednym piecu mieści się około 2000 naczyń. Nam najbardziej spodobała się malarnia. Podczas rozmowy z pracownikami, przyzwyczajonymi do częstych wycieczek, dowiadujemy się, że aby wykonywać tak piękne wzory, wystarczy trzymiesięczny kurs. Trzeba jednak mieć bardzo dużo cierpliwości i trochę talentu plastycznego. Nie dziwią nas już wysokie ceny ceramiki, gdyż każda rzecz jest wykonywana ręcznie.  My również nabyliśmy pamiątkowe okazy, dziewczyny porcelanową biżuterię, a chłopcy kubki i talerzyki. Polecamy wszystkim taką wycieczkę, naprawdę warto. Można się wiele dowiedzieć, obejrzeć przepiękne wyroby i zrobić praktyczne zakupy. 

Uczniowie klasy VI – uczestniczący w projekcie „Dzisiaj dzieci – jutro obywatele”

Gminny Konkurs Matematyczny

 W dniu 11 marca (poniedziałek) w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się Gminny Konkurs Matematyczny. W zmaganiach udział wzięli uczniowie ze szkoły w Kopańcu, Barcinku i oczywiście Wojcieszyc. Po napisaniu indywidualnych testów, uczniowie zmagali się między sobą w grupach.

Zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Kopańca 63 pkt., nasza szkoła zajęła II miejsce 62 pkt., III miejsce Szkoła Podstawowa z Barcinka - 56 pkt.

Matematycznym Mistrzem w poszczególnych klasach zostali:

Klas IV - Kruk Ignacy SP Kopaniec

Kala V - Rodacki Hubert  SP Wojcieszyce

Klas VI - Łukasiewicz Jagoda SP Kopaniec

Wycieczka do Jeleniej Góry

 Dnia 27 lutego 2013 roku uczestniczący w projekcie unijnym „Dzisiaj dzieci - jutro obywatele Euroregionu Nysa” wybrali się na wycieczkę do Jeleniej Góry. Miasto to jest polską stolicą Euroregionu Nysa. Pierwszym punktem naszego programu był Pałac Paulinum znajdujący się na obrzeżach miasta. Odrestaurowany obiekt pochodzi z XIX wieku i położony jest na niewielkim wzniesieniu. Obecnie mieści się tam hotel, który oferuje tradycyjnie urządzone pokoje, a restauracja serwuje dania kuchni polskiej i europejskiej. Zachwyciły nas stare meble i przepiękne ozdoby. Następnie udaliśmy się do Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, gdzie przeprowadziliśmy wywiad z kierownikiem Archiwum panem Iwo Łaborewiczem. Obejrzeliśmy księgi miejskie  z XVI wieku, w których zapisy prowadzone były przez ok. 300 lat, zwoje pergaminowe z oryginalnymi pieczęciami (m.in. z nieistniejącej już osady Miedzianki), stare mapy oraz inne dokumenty. Zobaczyliśmy jak przechowuje się stare dokument, uzyskaliśmy wiedzę na temat pracy archiwisty i wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Ostatnim przystankiem w naszej wycieczce był Plac Ratuszowy. Obejrzeliśmy starą, miejską zabudowę, Basztę Grodzką i gmach Ratusza. Zainteresowała nas kamieniczka, w której przed wojną mieściła się fabryka czekolady, teraz jedynie widnieją na frontowej ścianie płaskorzeźby dzieci trzymających słodycze. Niestety nie mogliśmy zobaczyć średniowiecznej studni zlokalizowanej na terenie Ratusza, gdyż wejście do budynku było już zamknięte. Wycieczka bardzo nam się podobała, już nie możemy się doczekać następnej. Szkoda tylko, że nie dopisała pogoda. Zapraszamy też do obejrzenia naszego sprawozdanie fotograficznego z wycieczki.

 Uczniowie klasy V Natalia Suda i Hubert Rodack

Mistrzowie ortografii

  Mamy w szkole mistrzów ortografii. Dnia 22 lutego 2013 roku w Szkole Podstawowej w Barcinku odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowi pisali dyktando, rozwiązywali test oraz wykonywali dodatkowe zadania grupowe. Niekwestionowanym mistrzem ortografii został uczeń naszej szkoły Hubert Rodacki, III miejsce zajęła uczennica również z naszej szkoły Natalia Suda. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, gdyż nasi laureaci są dopiero w klasie V. Brawa należą się całej drużynie, gdyż dzięki pracy zespołowej nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w gminie.

Oto reprezentanci naszej szkoły w konkursie:

Piotr Krysiński – kl. IV

Natalia Suda – kl.V

Nicola Gasperowicz – kl. V

Hubert Rodacki – kl. V

Magdalena Jędrzejewska – kl. VI

Agnieszka Narożna – kl.VI

 

 19 lutego w Szkole Podstawowej w Kopańcu odbyły się gminne eliminacje w szachach drużynowych. Nasza drużyna w składzie: H. Rodacki, T. Pross, K. Sokoliński oraz M. Łabuń zajęli II miejsce. Gratulujemy!!! 

 

  16 stycznia 2013 roku pojechaliśmy do teatru. Razem z nami na tę wycieczkę wybrali się uczniowie z klas 0-IV. Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze wystawiał przedstawienie pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”. Była to historia młodzieńca, który wyruszył w świat w poszukiwaniu przygód. W spektaklu wyreżyserowanym przez Aleksandra Maksymiaka występowało sześciu aktorów, którzy także animowali lalki teatralne. Zwróciliśmy uwagę na interesującą scenografię, różnokolorowe kostiumy i ciekawie wykonane postacie fantastyczne. Przedstawienie bardzo nam się podobało. 

Uczniowie z klasy III

 

 10 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego.

,,BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY DLA KLAS MŁODSZYCH I IV KLASY”

 Bajkowy bal odbył się 7 stycznia 2013 roku w świetlicy wiejskiej.

Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie z wychowawcami. Do tańca, nie tylko dziecięce przeboje, wybrał pan Jacek. Na  balu przygotowano specjalną scenografię, by uczestnicy mogli się znaleźć w najprawdziwszym świecie z bajki tym razem była to sala balowa w pałacu.  Dzieci brały udział w ciekawych konkursach, m.in. był to:,, Kopciuszek i jego miska” ,,Czerwony Kapturek i wilki”, ,,Krzesełka”, ,,Rycerz”, ,,Rzut oszczepem do celu”,,, Rycerz i księżniczka na wieży” a także sporo zabaw ruchowych. Dla uczestników zabaw czekały nagrody. Podczas balu zostali wybrani królowa i król balu, którymi zostali Nikola z kl. III oraz Maksymilian z kl. II. Gratulujemy!

Pod koniec spotkania dzieci zjadły słodki podwieczorek i szczęśliwe z bukietami balonów wróciły do domów.  Organizatorzy Bajkowego Balu Karnawałowego chcieliby serdecznie podziękować rodzicom  za piękne przebrania dla dzieci i Ich pociechom za przyjście i aktywne uczestnictwo w imprezie.


„Każdy może zostać Świętym Mikołajem” 

„Kiermasz Świąteczny”

 Pomimo topniejącego śniegu i padającego deszczu w sobotę 15 grudnia 2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach wraz z rodzicami, nauczycielami, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami wsi zebrali się w przepięknie udekorowanej świetlicy wiejskiej, aby wspólnie świętować zbliżające się Boże Narodzenie. W tym roku festyn świąteczny rozpoczął się od kiermaszu. Można było zakupić różnego rodzaju ozdoby świąteczne, stroiki, bombki, choineczki wykonane przez uczniów i rodziców z naszej szkoły. Największą furorę zrobiły anioły, nad wykonaniem których kilka wieczorów i nocy poświęciły dwie mamy uczniów z klasy IV. Funkcjonowała też kawiarenka, również z ciastami przygotowanymi przez rodziców. Delektując się wypiekami można było odpocząć, pomarzyć czy też porozmawiać z przyjaciółmi, po prostu na chwilę zapomnieć o codzienności i poczuć magię zbliżających się świąt. Dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji kiermaszu.

Cześć artystyczna rozpoczęła się od przedstawienia teatralnego. Razem z młodymi aktorami powędrowaliśmy do Jeruzalem, aby po raz kolejny przeżyć historię Bożego Narodzenia. W tym roku jasełka zostały przygotowane wspólnie ze scholą, szczególne podziękowania należą się pani Marii Gilbert, która napisała tekst i akompaniowała podczas spektaklu. Zaprezentował się także szkolny zespół wokalny oraz uczniowie z klas 0-III. Zaśpiewali kolędy, pastorałki oraz piosenki tematycznie związane z zimą i Bożym Narodzeniem.

Jednak główną atrakcją dla dzieci był święty Mikołaj, który tradycyjnie pojawił się na boisku szkolnym. Jednakże niesprzyjająca aura zmusiła go do zmiany środka transportu. Renifery zostawił w zimowej Laponii, a do nas przyjechał samochodem wyładowanym prezentami. Każde dziecko otrzymało paczkę, a dodatkowo dla wszystkich była gorąca grochówka, herbata i kiełbasa upieczona przy ognisku. Organizatorem akcji „Każdy może zostać świętym Mikołajem” była Rada Rodziców działająca w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach oraz Rada Sołecka. Ta przedświąteczna sobota dostarczyła dzieciakom wielu wrażeń i miłych wspomnień. Dziękujemy wszystkim organizatorom. 

"Wycieczka do Złotoryi"

Do świąt jeszcze daleko a nasze dzieci z klas 0-III poczuły już świąteczne przygotowania. Stało to się dzięki wycieczce do fabryki bombek ,,Vitbis” w Złotoryi. Vitbis wraz z przyległymi spółkami - Vitbis Polska i Kova - to największy pracodawca w okolicach Złotoryi. W fabryce pracuje ok. 400 osób. Dzienna produkcja waha się od ok. 100 do 120 tys. bombek. Tu Boże Narodzenie trwa okrągły rok.

Wycieczkę do fabryki bombek rozpoczęliśmy o godzinie 7.30. Po przyjeździe do Złotoryi w pierwszej kolejności poszliśmy zwiedzać fabrykę. Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy to dmuchalnia, gdzie obejrzeliśmy jak szklana rurka zamienia się w bombkę. Przed wejściem na halę przewodnik krótko opowiadał o zakładzie i o pracy na dmuchalni. Już po wejściu do środka  mogliśmy dotknąć szklanej rurki, zobaczyć metalowe formy do produkcji bombek i popatrzeć jak wygląda tu praca przy gorących palnikach. Następny przystanek to "srebrzalnia". Tu zobaczyliśmy jak zasrebrza się ozdoby za pomocą związku azotanu srebra. Następny dział to maczalnia, gdzie bombki barwi się na jednolity kolor. Potem udaliśmy się do najciekawszej sali - do dekoratorni. Tu powstają prawdziwe dzieła: cukierki, samochody, bałwanki, no i oczywiście bombki z imionami, które  sobie wcześniej zamówiliśmy. Osoby, które tu pracują to naprawdę artyści, na bombkach malują małe dzieła sztuki. Aby powstała taka bombka osoba malująca musi ją wziąć do ręki przynajmniej 8 razy. Jest to żmudna i bardzo precyzyjna praca. Po wyjściu z dekoratorni czekała nas jeszcze wizyta we wzorcowni, gdzie obejrzeliśmy wzory bombek, które były lub będą produkowane w fabryce oraz zobaczyliśmy ostatni etap wędrówki bombki czyli pakowalnie, gdzie panie pakowały już gotowe ozdoby do kartoników.  Na koniec wizyty w zakładzie udaliśmy się jeszcze na zakupy do sklepiku. Po wizycie w fabryce i zrobieniu zakupów  pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

  Festiwal zdrowej żywności

Promocja zdrowego żywienia stała się bardzo modna. Jednym z czynników warunkujących zdrowie  jest właściwe odżywianie. Prawidłowe odżywianie to zapewnienie odpowiednich proporcji białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Należy spożywać posiłki zawierające: pieczywo, kaszę mięso, drób, ryby, owoce, warzywa, rośliny strączkowe oraz produkty mleczne. Posiłki muszą składać się z produktów zawierających tłuszcze nienasycone. Spożywane regularnie  posiłki dostarczą do organizmu wszystkich substancji, nie powodując przyrostu masy ciała. Ważne jest regularne spożywanie trzech posiłków dziennie. Ludzie, którzy odżywiają się nieregularnie, szybciej przybierają na wadze. Musimy  sobie uświadomić, że w przygotowaniu i spożywaniu posiłków pomogą nam trzy zasady. Po pierwsze – musimy dbać o staranne  przygotowanie posiłku. Po drugie – posiłek powinien być traktowany niczym rytuał. Po trzecie – zapewne od dziecka, każdy z nas słyszał od rodziców „Nie mów z pełną buzią”. Nie dość, że mówienie z pełnymi ustami jest nieeleganckie, to jeszcze możemy się zakrztusić. Tak więc, o ile mamy możliwość, starajmy się jeść zdrowo, pomału, rozważnie i bezstresowo. Nie dlatego, że jest to czyjś kaprys, tylko w trosce o swoje zdrowie i życie :) Mając na uwadze promocję zdrowego odżywiania postanowiliśmy jak co roku zorganizować stanowiska z żywnością, przygotowane przez wszystkie klasy. Zważyliśmy wszystkich uczniów i zmierzyliśmy wzrost. Wszyscy degustowaliśmy pyszne, pachnące potrawy, pieczywo, soki, przetwory, ciasta, sałatki, galaretki i podziwialiśmy kunszt wytworów warzywno-owocowych. Przy wesołych występach, poczęstunku i w miłej atmosferze w obecności gości z Ukrainy bawiliśmy się doskonale. Tabelka z pomiarami.

klasa

waga

wzrost

wyniki waga

wyniki wzrost

0

188kg

9m

 

 

I

236kg

9,5m

 

 

II

347kg

20m

 

II

III

441kg

17,4m

III

III

IV

342kg

10,7m

 

 

V

553kg

21,95m

I

I

VI

451kg

15,8m

II

 

 

Średnia wzrostu dla szkoły: 93cm

Średnia waga dla szkoły: 21,31kg

Najlżejszy uczeń ma 17kg, a najcięższy 62kg.

Średnia waga delegacji z Ukrainy J 87,6kg

19 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 0-III.

I m.  Mateusz Sopinka - kl. III

II m.  Maksymilian Gasperowicz - kl. II

III m.  Szymon Kondraciuk - kl. I  

Gratulujemy!!!   

  Zgodnie z ceremoniałem Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach 12 października 2012 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I. Akademia miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Wojcieszycach, a uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Pierwszaki przygotowywały się długo do tej uroczystości. Zachwyciły wszystkich swoim występem, odpowiedziały też na wszystkie pytania przygotowane przez starszych kolegów. Po przyrzeczeniu złożonym w obecności pocztu sztandarowego, pani dyrektor każde dziecko pasowała na ucznia, a potem były prezenty, sesja zdjęciowa i słodki poczęstunek.

  12 października br. obchodziliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia i laurki od Samorządu Szkolnego, kwiaty od Rady Rodziców, a koło teatralne przygotowało przedstawienie okolicznościowe. Spędziliśmy ten czas w miłej i serdecznej atmosferze, tym bardziej że w tym dniu nie odbywały się zajęcia edukacyjne.

 

 

 

Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Jeleniogórskim Rajdzie Młodzieży Szkolnej . A oto relacja jednej z uczestniczek:

Dnia 28 września wyruszyliśmy na XXXVIII Jeleniogórski Rajd Młodzieży Szkolnej. Wyjechaliśmy po godzinie 9.00 spod szkoły, a pół godziny później byliśmy na miejscu w Świeradowie. Wjeżdżaliśmy gondolą na Stóg Izerski dokładnie 12 min., lecz wcześniej dostaliśmy tak zwany „Kuferek Odkrywcy”. W kuferku znajdował się notes, ołówek oraz mała książeczka z najważniejszymi informacjami – przewodnik o Świeradowie Zdroju.

W notesie ołówkiem odbijaliśmy motylka, który znajdował się z boku kamienia przed halą. Gdy już prawie byliśmy przy stacji, przy której mieliśmy wysiadać, gondola zatrzymała się i zaczęła się kołysać, ponieważ był wiatr. Chwilę później znów ruszyła i szczęśliwie wysiedliśmy na stacji. Następnie odbiliśmy kolejną pieczątkę, tym razem obok schroniska, wtedy mogliśmy odpocząć i oglądnąć wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju, a także dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy. Ruszyliśmy więc w dalszą podróż czerwonym szlakiem na polanę Izerską, chodziliśmy po wąskich i kamienistych ścieżkach. Szliśmy bardzo długo, z bardzo ciężkimi plecakami, ale na postojach zajadaliśmy nasze bułeczki, kanapki no i oczywiście kabanosy, a plecaki nosiło się coraz lepiej, przynajmniej co niektórym …bo były lżejsze. Gdy nareszcie doszliśmy na polanę, zeszliśmy stromym oraz bardzo błotnistym niebieskim szlakiem do miasta. Po długim odpoczynku skierowaliśmy się w stronę schroniska. Tym razem szliśmy obok drogi. Gdy już dotarliśmy do schroniska, organizator rajdu sprawdził, czy mamy wszystkie rzeczy, za które były punkty. Następnie musieliśmy ze swojej sześcioosobowej grupy wytypować trzy osoby, które miały uczestniczyć w zawodach. Po pierwsze, trzeba było jak najszybciej dobiec do tablicy oraz z powrotem, potem zrobić to samo, tylko że z jabłkiem na łyżce, a następnie zrobić krzesełko z rąk, na którym musiała usiąść osoba i trzeba było z nią przebiec wyznaczoną trasę. Na koniec musieliśmy odpowiedzieć na pytania. Wtedy nareszcie mogliśmy pójść i rozpakować się w naszym pokoju, niestety był mały problem, ponieważ był jedynie pokój czteroosobowy, a dziewcząt było pięć. Zestawiłyśmy więc dwa łóżka razem i wszystko było dobrze. Jednak pokój nie należał do pięciogwiazdkowych. Wszystkie meble były stare, a poduszki małe, strasznie niewygodne i twarde (nadawałyby się  do muzeum). Zjedliśmy kolację po wyczerpującym dniu wędrówki (zrobiliśmy ok. 16 km) i poszliśmy na odpoczynek . Cisza nocna była o godzinie 21.00, lecz nam się nie śpieszyło do snu, nasze nocne rozmowy trwały do 2.00 w nocy. Rano obudzono nas  o godzinie 6.00, trzeba było szybko się spakować i przygotować na kolejny dzień wędrówki. Tym razem szliśmy z grupami młodzieży z innych szkół. Niestety niektórzy po wczorajszym dniu odczuwali jeszcze zmęczenie , dlatego nasza grupa troszkę się wlekła. Szliśmy na Bobrowe Skały. O godzinie 14.00 czekaliśmy na autobus, który  zawiózł nas na zakończenie rajdu do szkoły w Starej Kamienicy, co prawda nasza drużyna nie zdobyła pierwszego miejsca w rajdzie, ale jak na pierwszy raz, to i tak było dobrze. Nawet nam się podobało, poznaliśmy się lepiej, zwiedziliśmy piękne okolice, które nas zewsząd otaczają, choć nasze nogi i plecy długo jeszcze czuły te piesze wędrówki.

 

Natalia Suda Kl V

 

  25 września 2012 roku w świetlicy wiejskiej w Wojcieszycach odbył się niezwykły koncert „Głos ludzki jako instrument w krainie arii i pieśni operowych”. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie naszej szkoły. Mieli oni możliwość wysłuchania najpopularniejszych utworów wokalnych, ale też uczestniczyli w zajęciach dotyczących „emisji głosu”.


Archiwum wiadomości  2011/2012

Archiwum wiadomości  2012/2013


Archiwum wiadomości  2013/2014

Archiwum wiadomości  2014/2015

Archiwum wiadomości  2015/2016

Archiwum wiadomości  2016/2017

Archiwum wiadomości  2017/2018

Archiwum wiadomości  2018/2019

Archiwum wiadomości  2019/2020